Nákaza ptačí chřipkou H5N1: V Dobřenicích utratili 23 tisíc kachen
22. 1. 2023
„Vzhledem k množství kachen požadovali veterináři při vymýcení nákazy o součinnost hasičský záchranný sbor. Zásah je prováděn podle konkrétní typové činnosti, která upravuje společný postup složek IZS při výskytu ptačích chřipek. Na místě bylo celkem 70 profesionálních hasičů z HZS Královéhradeckého kraje a Záchranného útvaru HZS ČR, kromě nich bylo do řešení mimořádné události zapojena i Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.
Podle náměstka krajského ředitele a velitele zásahu Jana Čecha se místo zásahu připravovalo od časného rána, kdy byla postavena stanoviště pro vystrojování zasahujících osobními ochrannými prostředky, dekontaminační stanoviště a zázemí. Uvnitř areálu hospodářství byla vytyčena nebezpečná zóna.
„V ní se střídaly skupiny hasičů nasazené na vynášení drůbeže, a to zhruba po dvou hodinách práce. Pod dohledem veterinářů a ve spolupráci s místními zaměstnanci vynášeli hasiči kachny mimo prostor haly a ukládali je do kontejnerů s oxidem uhličitým,“ upřesnil postup při zásahu Čech. Všichni zasahující byli při provádění likvidačních prací v nebezpečné zóně oblečení do jednorázového ochranného oděvu, holínek, rukavic, brýlí a štítu. Pro ochranu dýchacích cest měli ústa kryta respirátorem.
Nebylo to jen zajištění technické pomoci při vynášení drůbeže z hal. Hasiči zabezpečovali také dekontaminaci a dezinfekci zasahujících, techniky a prostor. Vozidla projížděla dekontaminační linkou, vyprázdněné haly procházeli hasiči s termogenerátory zajišťujícími dekontaminační mlhu. Díky ní je možné relativně rychle dezinfikovat i větší prostory.
Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Michal Fanta