Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky oslavila 70 let existence

30. 1. 2023

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky oslavila 70 let existence 11 snímků
Národní přírodní rezervace Lednické rybníky v lednu oslavila 70 let své existence. Tvoří ji soustava několika rybníků na potoku Včelínek a lednický Zámecký rybník. Rozloha rezervace je 628 hektarů a vyhlášena byla 9. ledna 1953.

Ornitologové tady napočítali téměř stovku hnízdících druhů ptáků a další desítky se jich zde zastavují na tahu. Důležitou součástí ochranářského managementu je letnění, díky kterému v rezervaci hnízdí například kriticky ohrožení tenkozobci opační. Na holých březích znovu rostou rostliny, které tady několik desetiletí nebyly vidět, jako jsou merlík slanomilný nebo bahenka šášinovitá. Nelehkým úkolem je udržování z hlediska druhového i početního vhodné rybí obsádky a čistoty vody, která je negativně ovlivněna extrémní živinou zátěží z minulosti i současnosti.

Co je v rezervaci chráněno ? Soustava několika rybníků na potoce Včelínku, je jednou z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v republice. Ornitologové na Lednických rybnících napočítali skoro stovku hnízdících druhů ptáků. Nad hladinou krouží dravci, jako jsou orel mořský a královský. V rákosinách a při březích hnízdí moták pochop, bukač velký a bukáček malý, rákosník velký, slavík modráček, sýkořice vousatá, na hladině se pohupuje množství kachen. 

Na bahnitých březích pochoduje svými předlouhými nohami pisila čáponohá, čejka chocholatá či vzácná návštěva s mořských pobřeží - tenkozobec opačný, který tady během letnění i hnízdí. V zatím rekordním roce 2020 se jich o potomstvo snažilo na tři desítky párů!

V posledních letech si lze čím dál častěji všímat obnažených břehů a nízké hladiny rybníka. Kvůli suchu a nízkým průtokům ve Včelínku totiž v celé soustavě Lednických rybníků chybí voda, což představuje miliony metrů krychlových k tomu, aby všechny rybníky byly na plné hladině. Rybníky ale mohou mít nízkou hladinu i cíleně, a to při letnění. Při letnění, za Liechtensteinů pravidelně jednou za sedm let, nechávali hospodáři rybník bez vody.

Tím se provzdušnilo bahno, odpočinuly si pobřežní porosty, na holém dnu se dala jednu sezónu pěstovat třeba řepa, a hlavně výnosy z rybníka v dalších letech byly vyšší. Během letnění se rybníky staly útočištěm mnoha druhů ptactva a rostlin, které ke svému životu obnažené břehy bez vegetace potřebují. Když se s letněním kvůli intenzifikaci rybářství ve 20. století přestalo, populace těchto druhů to ohrozilo, mnohé odsud dokonce zmizely.

Nelehkým úkolem je udržovat z hlediska druhového i početního vhodného rybí obsádky. Rybniční hospodaření má na starosti pachtýř. V roce 2021 proběhlo rozsáhlé odbahnění Zámeckého rybníka, odtěžené bahno bylo použito pro zvětšení plochy ostrovů.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NPR LR