Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

O Americkou zahradu se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

13. 1. 2023

page.Name
Dohodu o společné péči o národní přírodní památku Americká zahrada na Klatovsku v Plzeňském kraji podepsali dnes zástupci státního podniku Lesy České republiky, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Městyse Chudenice. Pro svou jedinečnost je arboretum od roku 1969 chráněným územím.

„Dohodli jsme se na společné péči, protože chceme zlepšit stav zahrady, vzájemně se informovat o známých krocích a naplňovat dlouhodobou koncepci rozvoje tohoto území z roku 2016,“ řekl Miroslav Rozner, ředitel Oblastního ředitelství Lesů ČR v západních Čechách. Jeho slova potvrzuje ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Český les, Tomáš Peckert. „Vzájemná spolupráce přináší více možností, jak o Americkou zahradu pečovat a propagovat ji na veřejnosti.“

Podle chudenického starosty Davida Žáka je Chudenicko jako krajinná památková zóna každoročně hojně navštěvováno. Jeho hodnota tkví právě v harmonické kombinaci kulturních památek a přírodních cenných míst. Americká zahrada je jeho neoddělitelnou součástí a společně s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům. „Chudenice se aktivně snaží zlepšovat stav krajiny a jejích hodnotných aspektů, a proto náležitý a odpovědně udržovaný stav arboreta je pro nás významný, přičemž se v rámci našich možností snažíme k němu také přispívat,“ dodal starosta.

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je to za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji „zahrady“ má tedy kromě správce pozemku - Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR