Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Otevírá se grantový program Stromy, zájemci mohou žádat o finanční příspěvek

13. 1. 2023

page.Name
Oblíbený grantový program Nadace ČEZ – Stromy, při němž žadatelé mohou žadatelé využít až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů, bude odstartován začátkem února. Žádosti o finanční příspěvek lze podat od 1. do 28. února.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 tisíc korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i ​​další nápady. „Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

V Královéhradeckém kraji nadace od roku 2011 podpořila celkem 38 projektů částkou téměř čtyři miliony korun. Loni dostal grant jeden žadatel. V Pardubickém kraji bylo od roku 2011 podpořeno celkem 23 projektů částkou přes dva a půl milionu korun. V loňském roce grant  dostaly čtyři žádosti. V Kraji Vysočina to od zmíněného roku 2011 bylo dokonce 66 projektů s částkou téměř 5,8 milionu korun. Stromy se v roce 2022 sázely na 12 místech.

Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál více studií navíc dokazuje, že kromě zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi důležité stromy i z pohledu psychického zdraví: snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Díky Nadaci ČEZ bylo vysazeno už přes 113 tisíc stromů a jiné zeleně. Kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února, další kolo grantu proběhne v létě.

Na východě Čech mají nové stromořadí například v zámeckém areálu v Opočně, kde dobrovolníci vysadili tradiční odrůdy ovocných stromů. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 27 tisíc korun. Do zámeckého areálu se vrátí staré regionální odrůdy ovocných stromů a znovu vytvoří ovocnou štěpnici. Byly zde vysazeny staré a krajové odrůdy jabloní a hrušní, a to takové, které jsou nejen zajímavé z hlediska genofondu, ale také estetického i praktického hlediska pro včelaře a samozřejmě budou mít dobré ovoce.

V Biskupicích zpříjemní cestu k vlaku a k mlýnu nově vysazená alej mladých stromků. Na tuto výsadbu nadace přispěla 150 tisíc  korun. Cestou z Biskupic u Jevíčka k vlakové zastávce a dále k mlýnu, kde vzniká biocentrum s velkým rybníkem, oborou s jeleny a bohatou faunou, se otevírá pohled na nově vysazenou alej. Funkcí mladých stromků, z nichž je 28 líp srdčitých a 12 švestek, je chránit krajinu před povětrnostními vlivy a stát se větrolamem. Lokalita slouží i k procházkám místním obyvatelům, kteří jistě ocení příjemný stín, krásné stromořadí a sladké plody švestek.

Také ve třech lokalitách v obci Jaroslav mají nové stromy. Na výsadbu přispěla nadace částkou 142 a půl tisíce korun. V severní části obce byly vysazeny stromy a keře na třech stanovištích. Hosmanův kopec, který byl bez dřevin, se dočkal výsadby listnatých stromů. Cílem je založit zahradu u odpočinkového místa se studnou a posezením, které vznikne po zbouraném hospodářském stavení. Podél přístupové cesty vznikne lipové stromořadí. Na druhé straně podél cesty na Fidrhelův kopec byl vysazen červenolistý buk, který vizuálně ukončuje celý prostor.

(hyš-šlb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Nadace ČEZ