Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Dobřenicích propukla ptačí chřipka, na místo vyrazí na pomoc hasiči

20. 1. 2023

page.Name
Veterináři ze Státní veterinární správy potvrdili nákazu ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích na Královéhradecku. Vzhledem k množství ptactva - zhruba 23 tisíc kachen - byl Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje požádán veterinární správou o součinnost při utracení chovu.

„Práce v Dobřenicích začnou zítra, kdy se mezi 7. a 8. hodinou sjedou do areálu hospodářství profesionální hasiči, kteří budou zajišťovat vynášení drůbeže a její ukládání do kontejnerů s oxidem uhličitým, a dále také dekontaminaci a dezinfekci osob i techniky. To vše v součinnosti s veterináři a místními zaměstnanci,“ oznámila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Protože jde o typ ptačí chřipky H5N1, který je přenositelný na člověka, budou muset všichni zasahující využívat osobní ochranné prostředky tak, aby nedošlo k přenosu nákazy. Podle mluvčí se předpokládá, že bude nasazeno asi 50 profesionálních hasičů a práce by měly být ještě během téhož dne ukončeny. Naposledy řešili hasiči v Královéhradeckém kraji sérii zásahů při utrácení chovů s prokázanou ptačí chřipkou v březnu a dubnu roku 2021.

Tehdy se na Královéhradecku objevilo hned několik ohnisek nákaz, v devíti případech byly zasaženy velkochovy a při jejich likvidaci si veterináři vyžádali součinnost hasičského záchranného sboru. Největší nasazení sil a prostředků bylo při utracení chovu více než 170 tisíc nosnic v Kosičkách. Během třídenního zásahu bylo nasazeno na 50 jednotek požární ochrany,“ dodala Götzová.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Michal Fanta