Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-4°

Zítra

-5°

Svátek má

V letošním roce uplyne 60 let od založení Krkonošského národního parku

3. 1. 2023

page.Name
Významné jubileum v letošním roce oslaví Krkonošský národní park (KRNAP). Byl totiž založen před šedesáti lety. Podle Robina Böhnische, ředitele Správy KRNAP, se alespoň zčásti naplnila vize profesora Františka Schustlera, publikovaná v roce 1922, i plány pozdějších konzervátorů přírody, z nichž jmenoval Jindřicha Ambrože.

Nepůjde však o jediné výročí. Připomeneme si také například 120 let od vydání výnosu c. a k. místodržitelství v Praze o ochraně krkonošské květeny, nebo 50 let od zřízení Státní přírodní rezervace Na Rýchorách,“ upřesnil další významné události ředitel. Od května do září se v sedmi krkonošských městech a obcích plánují zábavná odpoledne, setkání s místními obyvateli, pro děti budou připraveny hry s krkonošskou a environmentální tematikou a chybět nebude ani hudební vystoupení.

V sedmi krkonošských kostelích se uskuteční koncerty klasické hudby v podání trubačů Správy KRNAP a hudebníků Základní umělecké školy Karla Halíře ve Vrchlabí. Hlavní události, kterou oslavy v pátek 19. května ve Vrchlabí vyvrcholí, bude odpolední série koncertů zakončená večerním videomappingem z historie Krkonoš a národního parku, který bude promítán na jižní fasádu bývalého augustiniánského kláštera, budoucího Návštěvnického centra KRNAP.

„Právě otevření tohoto objektu pro veřejnost na podzim letošního otevření roku je druhým hlavním vrcholem letošních oslav. Budova bývalého augustiniánského kláštera, později sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP, byla pro veřejnost uzavřena od října 2017. V mezidobí prošel celý objekt stavební rekonstrukcí,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Pro potřeby Návštěvnického centra KRNAP vznikl v architektonickém studiu renomovaného architekta Romana Kouckého objekt nového vstupu a v interiéru vzniká zbrusu nová expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a ve vztahu k soužití přírody a člověka.

K 60. výročí oslav připravuje Krkonošské muzeum Správy KRNAP v historických domcích na Náměstí Míru dočasnou výstavu prací fotografů Správy KRNAP a tradiční vrchlabské Večery pod kočkou letos budou zaměřeny na historii parku. V polovině roku veřejnost shlédne nový krátkometrážní dokumentární film o Krkonoších. Po celý rok bude rovněž výrazně posílena komunikace na sociálních sítích s cílem přiblížit krásu Krkonoš a fenomény, které jsou chráněny, i všechny aktivity.

Samotným oslavám předcházelo vytvoření emblému 60. výročí a nového jednotného vizuálního stylu Správy KRNAP. Emblém doplňuje značku KRNAP a jeho použití je časově omezené po dobu oslav výročí. Jeho grafické ztvárnění navazuje na současné architektonické koncepty KCEV Krtek a budoucího Návštěvnického centra Krkonošského národního parku.

Geometrická skladba jejich jednotlivých dílů se odráží v pojetí emblému. Pestrá skladba barev představuje dosavadní pestrost aktivit Správy K RNAP a tak é různorodost přírodního bohatství, pro kterou byl národní park vyhlášen av Krkonoších se nachází dodnes. Před 60. lety byla završena snaha desítek našich předchůdců o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Důvod ochrany tohoto jedinečného ostrova Arktidy uprostřed Evropy byly tehdy a jsou i nyní nepopiratelné,“ dodal mluvčí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP