Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Veřejnost výrazně podpořila divoké koně financemi na úklid rezervace

18. 1. 2023

page.Name
Sbírka na úklid rezervace divokých koní u Milovic, která se uskutečnila v minulých týdnech, se setkala s výraznou podporou veřejnosti. Dárci věnovali 171 procent částky, o kterou ochránci přírody požádali, což představuje celkem 170 717 korun. Dalších 50 tisíc korun poskytl Fond pro udržitelný život společnosti JRD, který sbírku inicioval ve spolupráci s Nadací Via.

„Chtěl bych všem dárcům velmi poděkovat. V době ekonomické nejistoty a drastického zdražení energií, které je likvidační pro mnohé firmy a dostává do vážných potíží i mnohé domácnosti, si ochoty lidí přispět velice vážíme. Naše poděkování patří také společnosti JRD a Nadaci Via, která nás vybrala pro první sbírku v oblasti životního prostředí, jejíž výtěžek pak Fond pro udržitelný život zdvojnásobil do částky 50 tisíc korun,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila ve spolupráci s vědci.

V bývalém vojenském prostoru Milovice se nachází množství černých skládek, které tam lidé navozili za tři desetiletí po zrušení vojenského prostoru, ale i nebezpečné zbytky po armádě, od ostnatých drátů, přes rozstřílené terče, sutiny různých objektů až po staré pneumatiky z armádní techniky. „Celé území bylo vyklizeno ještě před vznikem rezervace, ale při postupném rozšiřování se její součástí staly další plochy s ekologickou zátěží. Navíc některé skládky se ukrývaly v neprostupné vegetaci, a odkryly se až poté, co ji pastva velkých kopytníků potlačila,“ doplnil Dostál.

Menší odpadky, jako kabely, terče nebo pneumatiky, odklízejí ochránci přírody s pomocí dobrovolníků zdarma. Na zbytky sutě, traverzy a další pozůstatky, však musí platit práci těžké techniky. na tyto aktivity přitom výrazně vzrostly kvůli zdražení pohonných hmot v důsledku válek na Ukrajině. Úklid rezervace začne v nejbližších dnech či týdnech, hned jak to dovolí počasí.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Česká krajina