Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Zvíře v nouzi: Dary pro ohrožená zvířata se snížily o 30 procent

10. 1. 2023

page.Name
Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata prodlužují vánoční kampaň na jejich podporu až do konce ledna. „Počet soukromých dárců podporujících ohrožená zvířata se každoročně mírně zvyšuje, průměrná výše daru v naší vánoční sbírce ale v roce 2022 poklesla o 30 procent,“ uvedl Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic.

Statistiky podle něj ukazují, že stále více lidí si uvědomuje potřebu chránit přírodu, současně ale klesá jejich štědrost kvůli složité ekonomické situaci. Podle Stýbla se zatím vybraly necelé dva miliony korun, což ale na dofinancování péče o zvířata nestačí. Dárce si může vybrat příspěvek pro konkrétní zvířata, třeba poštolky, sýkorky, ježky, vydry - nebo můžete přispět plošně pro všechna zvířata.

Vánoční kampaň www.jezisekprozvirata.cz spustila Národní síť záchranných stanic. Ty se na 34 místech po celé České republice starají o zraněné a handicapované volně žijící živočichy, snaží se je připravit na návrat zpět do volné přírody. „Stát přispívá na činnost záchranných stanic pro zvířata přibližně z jedné třetiny, takže většinu peněz si musí stanice samy sehnat od dárců,“ řekl Stýblo.

Mezi dárky jsou firmy i některé obce a města, na hlavním území stanice působí. To ale nestačí. „Milionové částky na krmiva, veterinární péči i samotný provoz záchranných stanic musíme každoročně získat od soukromých dárců,“ říká Alena Konvalinová, vedoucí záchranné stanice Vlašim. Ohroženým zvířatům lze pomáhat i celoročně pomocí sbírky Zvíře v nouzi.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Zvíře v nouzi