Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Česká cena za architekturu v roce 2023, v Lidečku propojili sál s krajinou

14. 11. 2023

page.Name
Mimořádnou cenu, kterou Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) uděluje v soutěži Česká cena za architekturu, získala v roce 2023 realizace studia AEIOU Společenský sál Farního centra v Lidečku.

AOPK ČR při výběru oceněných zvažuje mimo jiné citlivé umístění stavby v prostoru. Přestože je společenský sál Farního centra v Lidečku umístěn ve svahu, nekonkuruje svou hmotou kostelu sv. Kateřiny Alexandrijské ani historické budově fary. Jeho architektura pracuje se symbolikou procesní cesty a vytváří veřejný prostor na místě, kde dříve stávalo kulturní centrum z 50. let 20. století.

Díky promyšlenému konceptu veřejných prostranství dochází k úzkému kontaktu a propojení stavby a lidí s okolní krajinou. K prolínání dochází zejména pomocí reprezentativního prostoru před kostelem, zastřešené části podél cesty i teras až po zdi původní budovy. Dřevěná konstrukce a šindelový obklad fasád odkazují na tradici místní lidové architektury v Beskydech. Cena AOPK ČR se v rámci 
České ceny za architekturu udělovala již posedmé, její součástí je vždy komentovaná exkurze pro vítěze. Tentokrát to bude do pralesů nedaleké Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká komora architektů