Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Divočina v Brdech. Bříza se šíří, nevadí ji sucho ani mokro

3. 11. 2023

Divočina v Brdech. Bříza se šíří, nevadí ji sucho ani mokro 10 snímků
Ano, i v Brdech je divočina. Kusy země, které se již desítky let vyvíjejí bez zásahů člověka a u nichž by to tak mělo zůstat i do budoucna. Bývalé i současné dělostřelecké dopadové plochy, to nejsou jen vřesoviště.

Na Jordánu, Brdě, ale i na dalších vojenských cvičištích jako jsou Přední a Zadní Bahna je pár stovek hektarů, kde již několik desítek let žádný výcvik neprobíhá a zároveň tam lidská ruka nesáhla ani jiným způsobem. Jakémukoliv využití brání pyrotechnická zátěž a náročný terén vzniklý dopady munice a z toho těží příroda.

Mozaiku sušších míst, pramenišť, rašelinišť i drobných suťových polí dnes zarůstají březiny. Bříza se díky svému lehkým semenům snadno šíří, nevadí jí sucho ani mokro, nechutná zvěři a dokáže rychle zalesnit velké plochy. Pro svůj růst však vyžaduje více světla než ostatní dřeviny a také není dlouhověká.

Bez dalších zásahů se březiny začnou časem rozpadat a jejich mrtvé dřevo poskytne ochranu a vhodné prostředí zmlazení dalších dřevin, které se rozšíří z okolních lesů. Takový přírodní proces je dokonalou učebnicí ekologie. Většina těchto lesů je v I. a II. zóně chráněné krajinné oblasti a značná část se stane součástí připravované Národní přírodní památky Jordán. Krása rodící se brdské divočiny vynikne zvláště v podzimních barvách stejně jako za deště na jaře.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy