Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Dům přírody na Třech Trubkách za první tři měsíce navštívilo přes šest tisíc turistů

18. 11. 2023

page.Name
Do Domu přírody Brd v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v údolí Klabavy zavítalo za první tři měsíce od jeho otevření 6368 platících návštěvníků. Brdská expozice, která je součástí romantické stavby z 19. století, otevřela své brány veřejnosti první srpnový víkend.

Dům přírody vznikl v rámci rozsáhlé rekonstrukce ve spolupráci Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které jsou majitelem objektu a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), jeho provozovatelem je obec Strašice. Expozice umístěná v bývalých hospodářských budovách ikonického zámečku v brdských hvozdech popisuje unikátní přírodu na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje i zdejší historii. Samostatná část je věnována vojenské minulosti území, které se stalo prvním výcvikovým prostorem již za první republiky a ozbrojeným silám slouží k výcviku částečně dodnes.

„S ohledem na to, že Tři Trubky leží uprostřed lesů mimo civilizaci a několik kilometrů od nejbližších parkovacích stání, překonala návštěvnost za první tři měsíce naše očekávání. Ukazuje se, že náš plán přeměnit tuto ikonickou a tajemnou brdskou stavbu na vstupní bránu do Chráněné krajinné oblasti Brdy, která je součástí našich snah o realizaci řízeného turistického ruchu v Brdech, je správným směrem,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Největší zájem veřejnosti zažily Tři Trubky hned po otevření v srpnu, kdy expozici vidělo 2632 platících návštěvníků. Zájem však neopadl ani po prázdninách. V září na zámeček dorazilo 2372 návštěvníků a teplý říjen přilákal dalších 1364 návštěvníků. Dům přírody Brd je součástí programu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která buduje obdobná moderní návštěvnická zařízení v rámci chráněných krajinných oblastí a dalších významných chráněných území v její správě „Tři Trubky jsou již desátým Domem přírody, který Agentura ochrany a krajiny otevřela. Z hlediska zájmu veřejnosti jde o jeden z úspěšných projektů. Jsme rádi, že je o CHKO Brdy a její přírodu takový zájem,“ uvedl Bohumil Fišer z AOPK.

Kromě individuálních návštěvníků se Tři Trubky staly oblíbeným cílem skupinových výprav, především školních a zájmových kolektivů. Expozici si prohlédli žáci základních a středních škol z Dobříše, Plzně, Rokycan a dalších obcí v regionu i mimo něj, ale třeba také výprava z německého Markt Hohenfelsu, který je partnerskou obcí radnice ve Strašicích, na jejichž katastrálním území se zámeček v Brdech nachází.„Využili jsme všechny typy prohlídek, které nabízíme. Pořádají se zde komentované vycházky, do programu pro veřejnost se od října zapojují také lesní pedagogové Vojenských lesů a statků i pracovníci AOPK. Na prosinec jsme připravili vánoční akce s ozdobami na adventní dny. V sobotu 9. prosince se zde odehraje Třítrubecké troubení, o den později čtení knihy Mikuláše Pešty Třemšínský drak,“ popisuje Tomáš Makaj z Muzea středních Brd ve Strašicích, které je provozovatelem Domu přírody Brd.

Lovecký zámeček Tři Trubky nechal vystavět rod Colloredo Mannsfeldů na konci 19. století. Po vytvoření vojenského prostoru zámeček sloužil k reprezentačním účelům a krátce zde pobývali i naši bývalí prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. V posledních desetiletích budova neprošla výraznější renovací až do roku 2021, kdy Vojenské lesy a statky společně s budováním návštěvnického střediska opravily exteriér zámečku, objekt myslivny, nedalekou vodní elektrárnu i okolí areálu.

Státní podnik navíc vybudoval novou dvoukilometrovou lesní stezku na Tři Trubky od záchytného parkoviště u Strašic. Kromě expozice Domu přírody Brd areál nabízí rekreační ubytování v budově myslivny, jehož kapacita po dokončení vnitřní rekonstrukce v roce 2024 rozšíří ubytování na samotném zámečku. Na zahradě areálu vznikla vnější expozice domu přírody v podobě edukativního hřiště pro děti. V objektu navíc funguje mobilní aplikace VLS S námi vám zvěř neuteče, která v rozšířené realitě ukazuje v reálném prostředí zvířecího obyvatele Brd – jelena, lišku a sovu.  

Pro novou sezónu chci mobilní VLS otevřít také, které budete využívat aplikace Brdy a Ralsko – divočina v srdci Čech zobrazovat vojenskou techniku ​​​​na cvičištích, informace o přírodě i historii, ale také přesný 3D model areálu Tří Trubek .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy