Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Finišuje infrastruktura a naučná stezka v Mohelenské hadcové stepi

29. 11. 2023

page.Name
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy patří k nejnavštěvovanějším chráněným územím na Vysočině. Vybavení pro návštěvníky však bylo staré desítky let a nevyhovovalo současným požadavkům.

Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s městysem Mohelno zahájila již letos v květnu rozsáhlou obnovu návštěvnické infrastruktury s cílem poskytnout zde příchozím příjemné zázemí i zajímavé informace o unikátní přírodě této jedinečné lokality. Práce na stavbě aktuálně finišují. V současné době je dokončena dřevěná syslí pozorovatelna v lokalitě U jeřábu, jsou nainstalovány nové tabule, pulty naučné stezky a je dokončeno oplocení parkoviště a kamenné zídky.

Stavební firma dokončuje stavbu dřevěného altánu, který by měl poskytnout místo pro odpočinek návštěvníkům stepi. V příštích týdnech proběhnou výsadby dřevin a dokončovací práce na mobiliáři, jako instalace laviček a odpadkových košů. Už nyní před dokončením realizace je patrné, že stavbě předcházela důkladná příprava projektu, do níž se zapojil architektonický ateliér PP Architects.

Autoři projektu kladli důraz na použití přírodních materiálů. Kamenné zídky jsou z hadce získaného v nedalekém lomu u Hrubšic. Dřevěné prvky jsou vyrobeny z dubového dřeva. Objekty tím citlivě zapadají do okolní krajiny. Za povšimnutí stojí zelená střecha altánu, kde by se měly postupně uchytit původní rostliny hadcové stepi. Agentura nyní také připravuje brožuru o Mohelenské hadcové stepi, která poskytne podrobnější informace o zdejší přírodě i krajině a poslouží rovněž jako podpůrný materiál pro exkurze do tohoto unikátního území.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR