Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Intenzivní péče o národní přírodní památku bude pokračovat i v dalších letech

9. 11. 2023

Intenzivní péče o národní přírodní památku bude pokračovat i v dalších letech 5 snímků
Spousta lidí mají toto místo v Chráněné krajinné oblasti Pálava rádi a stejný obdiv je pojí k této lokalitě se zajímavou historii. Někteří návštěvníci mají toto území takřka za humny, jiní daleko od domova. A jaký je výhled do okolí i do budoucna Dunajovických kopců?

rodní přírodní památka a Dunajovické kopce tak, jako každé vzácné území, které vzniklo díky dřívější lidské činnosti, potřebuje nějakou formu lidské péče. Na začátku listopadu zde byla díky finančním zdrojům z dotačního programu Národní program obnovy zahájena s vybranou firmou Agrotree realizace víceletého projektu za 16 miliónů korun. Cílem je přímé navázání na již ukončenou první etapu tak zvané asanační péče.

Jedna forma navazujících zásahů bude i přechod k extenzivní pastvě s využitím druhů smíšeného stáda, jako jsou kozy, ovce či poníci s pobytem v území po celou sezónu. Nejméně tři malá stáda se budou pohybovat v různých částech chráněného území. „Děkujeme všem návštěvníkům za zodpovědné chování, zvláště při procházkách se psy. Samozřejmě upozorňujeme na zákaz krmení pasoucích se zvířat. Odměnou všem bude pohled na spokojená, zdravá zvířata a výsledek jejich práce při péči o vzácné Dunajovické kopce,“ uvedli zástupci Chráněné krajinné oblasti Pálava.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava