Update cookies preferences

Sobota

14. září 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Jubilující vodní elektrárny Les Království a Pastviny zásobí čtyři tisíce domácností

4. 11. 2023

Jubilující vodní elektrárny Les Království a Pastviny zásobí čtyři tisíce domácností 6 snímků
Pohádková elektrárna Les Království vyrábí bezemisní elektřinu od roku 1923, Pastviny odstartovaly o 15 let později jako přečerpávací elektrárna. Spolehlivé zdroje loni vyrobily téměř 13,5 milionu kWh bezemisní elektřiny, znamená to pokrytí roční spotřeby až čtyř tisíc východočeských domácností a v letech 2003 až 2012 ČEZ obě elektrárny postupně zmodernizoval pro 21. století

Východočeské malé vodní elektrárny Les Království a Pastviny slaví 100, respektive 85 let spolehlivého provozu. Zatímco prvním svým stavebním slohem připomíná pohádkové kulisy, pastvinská elektrárna byla ve své době zajímavým unikátem a sloužila zároveň jako přečerpávací elektrárna. ČEZ v uplynulých letech obě elektrárny modernizoval, aby byly připraveny na fungování v transformující se moderní české energetice.

Les Království i Pastviny patří k důležitým energetickým soustavám ve východočeském regionu a článkům bezemisní elektřiny. Ročně dohromady vyrobí asi 13,5 milionu kWh a pokryjí spotřebu až čtyř tisíc východočeských domácností. Díky velkorysým modernizacím v posledních letech elektrárny fungují spolehlivěji a plně vyhovují požadavkům moderní energetiky 21. století,“ vysvětluje přínos obou jubilantek Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi, výše proti proudu řeky už se nachází jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Vodní dílo i jeho elektrárna jsou postaveny v romantizujícím, pseudogotickém duchu a vzbuzují dojem pohádkové scenérie. Les Království už byl zprovozňován jako ve své době největší vodní nádrž nové Československé republiky. Elektrárna pracující na třicetimetrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru osm milionů kWh elektřiny a pokryje spotřebu zhruba 2300 východočeských domácností. Dnes po celkové modernizaci je i její vizuální podoba taková, jakou znali naši předkové před 100 lety. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru totiž získala stavba zpět svůj secesní šarm.

Na Lese Království vyrábějí ekologickou energii dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny, jako součást národního kulturního dědictví, se staly sbírkou Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ přiblížil přínos modernizace vedoucího provozu Petr Tremer. Ten na Lese Království doslova převzal rodinnou štafetu po svém otci a už více než 25 let pohádkové elektrárně na horním Labi „šéfuje“.

Pastvinská malá vodní elektrárna byla jako součást stejnojmenné přehrady uvedená do provozu v předválečném roce 1938. Původně fungovala jako přečerpávací vodní elektrárna a vynikala ve své době několika primáty. Šlo nejen o největší přečerpávací vodní elektrárnu tehdejšího Československa, ale také první tuzemskou elektrárnu tak zvaného švédského typu. Neměla totiž vrchní stavbu strojovny a elektrárenské soustrojí bylo umístěno volně pod širým nebem.

Naposledy bylo soustrojí v čerpadlovém režimu v březnu 1964. Od té doby pracuje elektrárna v průtočném režimu. Loni vyrobila téměř 5,5 milionu kWh čisté elektřiny a zajistila elektřinu pro více než 1500 východočeských domácností. Při modernizaci v letech 2000 až 2003 byla v elektrárně instalována nová středotlaká Francisova turbína s instalovaným výkonem 3000 kW. O tři roky později dostal třífázový generátor nové vinutí, byl nainstalován nový čerpací agregát regulace turbogenerátoru a nový řídící systém,“ popisuje historické mezníky na Pastvinách předák elektrárny František Poláček .

Modernizace vodních elektráren ČEZ v ČR

České řeky a vodní plochy už nenabízejí příliš mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizaci a nabízí optimální provoz současných zdrojů. V 11 krajích v zemi provozuje sedm velkých a 25 vodních elektráren. Za posledních 15 let investovala asi 3,5 miliardy korun, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1400 MW, to je zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

Podívejte se, jak vypadají a fungují vodní elektrárny ČEZ: http://virtualniprohlidky.cez.cz/ Více o vodních elektrárnách ČEZ v ČR: https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/obnovitelne -zdroje/voda/vodni-elektrarny/ceska-republika

(hyš-šlp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČZE