Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministr schválil sazby mimořádné finanční podpory pro zemědělce

28. 11. 2023

page.Name
Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne mimořádnou pomoc pro české zemědělce ve výši 243 milionů korun, 163 milionů z rozpočtu EU, 80 milionů z národních peněz. Letos v září vláda přijala návrh příslušného nařízení vlády a ministr zemědělství Marek Výborný dnes schválil sazby pro jednotlivé sektory. Výplaty podpory budou zahájeny ještě v letošním roce.

Mimořádné pomoci ministerstva zemědělství se dostane odvětví, která jsou kvůli drahé energii, krmivům a hnojivům a obecně nepříznivému vývoji na trhu v obtížné situaci. Peníze jsou připraveny pro pěstitele ovoce, zeleniny, chmele a pro chovatele dojnic.

Touto podporou chceme zlepšit postavení našich zemědělců na evropském trhu a je dobře, že Evropská unie tyto podpory umožňuje. Jsem rád, že se nám z národního rozpočtu podařilo vyjednat dalších 80 milionů korun pro české zemědělství nad rámec peněz od Evropské komise. Dlouhodobě říkám, že smyslem dotací je pomoci tam, kde má stát nějaký svůj zájem. Konkrétně třeba sektor ovoce, který je náročný na práci a je pod velkým tlakem dovozů. Stejně tak určitě nechceme přijít o věhlasný žatecký chmel,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Sazby mimořádné podpory

Sektor

Sazba

Pro pěstitele ovoce s vysokou praxí

4 420,00 Kč/ha

Pro pěstitele ovoce s velmi vysokou praxí

6 387,00 Kč/ha

Pro pěstitele zeleniny s vysokou praxí

1 942,20 Kč/ha

Pro pěstitele zeleniny s velmi vysokou prací

5 575,00 Kč/ha

Pro pěstitele chmele

8 044,40 Kč/ha

Pro chovatele dojnic

300,00 Kč/ks


Podávání žádostí skončilo 31. října, celkem bylo podáno 2575 nároků na podporu. Sazby oficiálně zveřejní Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) do konce listopadu tohoto roku. Vyplácet Fond začne ještě letos v průběhu prosince, všechny peníze podpory budou vyplaceny do konce ledna roku 2024.

Evropská komise opakovaně poskytla finanční podporu, která byla určena na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v zemi mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto