Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Sametová houba smolokorka buková zdobí kameny barvami i tvary

26. 11. 2023

Sametová houba smolokorka buková zdobí kameny barvami i tvary 4 snímků
Staré a odumřelé stromy slouží jako ideální „živná půda“ pro mnohé druhy hub. Obzvlášť na podzim zdobí šedavé kmeny výraznými barvami či neobvyklými tvary. Jednou takovou houbou, na kterou lze v Brdech narazit, je smolokorka buková. Jak už název naznačuje, tento jednoletý druh se nejčastěji vyskytuje na bucích.

Smolokorce chybí třeň a ke stromům přirůstá bokem, většinou v několika řadách za sebou. K pohlazení lákající sametový vzhled klobouků se časem mění, stejně tak i jeho barva. V mládí je jeho pokožka světle okrová a dorůstající okraj bílý. Ve stáří se zbarví do kaštanově hnědé až černavé. Dužnina má výraznou anýzovou vůni, proto se stává lákadlem pro zvěř. Je prostě k nakousnutí.

Za povšimnutí stojí její schopnost gutace neboli slzení. Tento zajímavý jev lze pozorovat nejen u rostlin, ale i u hub. V chladnějším počasí a při vysoké vzdušné vlhkosti se zbavují přebytečné vody a v ní rozpuštěných minerálů. Třpytivé kapky přidávají smolokorce na kráse a zajímavosti, a ta se rázem ocitá v hledáčku fotografů.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy