Úterý

21. května 2024

Nyní

21°

Zítra

18°

Svátek má

Slizečka porcelánová, je houba slizká, výrazně křehká a lesklá

10. 11. 2023

page.Name
Jak pravil klasik - Nomen omen, tedy nositele vystihující nějakou jeho charakteristickou vlastnost. U slizečky porcelánové, kterou lze spatřit i v Chráněné krajinné oblasti Brdy, to platí dvojnásob. Rodový i druhový název ji přesně charakterizuje. Tato, ne příliš běžná parazitická houba, je výrazně slizká a připomíná křehký lesklý porcelán, kterého se bojíte dotknout, aby se nerozbil.

Slizečku porcelánovou najdete od srpna do listopadu ve starých bukových nebo smíšených lesích. Roste nejčastěji v trsech na živých i odumřelých kmenech, pařezech i na silnějších větvích starých buků. Pro svůj vzhled patří slíže mezi vděčné objekty fotografů. V protisvětle je totiž průsvitná a připomíná průhledné mořské tvory. Zajímavým vzhledem to ale nekončí.

Slizečka dodává antibiotickou látku mucidin, jejíž přítomnost objevili čeští a slovenští vědci v 70. letech. Mucidin se ve farmacii používal proti kožním chorobám, dnes má větší význam v zemědělství. Deriváty mucidinu jsou velmi účinné v boji proti plísním. Slizečka je jedlá, ale díky značné produkci slizu a malé masitosti houbaře příliš neláká.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy