Unikátní objev vědců v milovické rezervaci, nález odhalí National Geographic
1. 11. 2023
Díky těmto informacím se zjišťuje, jak klíčovou roli hrají velcí kopytníci pro fungování mnoha přírodních procesů, a jak významní jsou pro život různých skupin organizací. „Velmi mě těší, že National Geographic věnuje nálezu tak velkou pozornost. Jeho články byly jednou z inspirací pro návrat velkých kopytníků do české přírody. Vždy se mi velmi líbily reportáže o reintrodukci druhů, které člověk v různých částech světa vyhubil, zpět do přírody,“ uvedl Dostál.
Toho v této souvislosti vždy mrzelo, že od návratu rysů na Šumavu v 80. letech minulého století se v České republice žádný podobně významný projekt neuskutečnil. „I proto jsme se rozhodli tento dluh vůči české přírodě trochu zmenšit a začali jsme do krajiny vracet zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury,“ dodal. Vědci označují velké kopytníky za tak zvané krajinné inženýrství, protože byly nejen často součástí evropské přírody, ale měly klíčový vliv na její podobu a fungování.
Milovická rezervace byla v roce 2015 první svého druhu v České republice as 350 hektary zůstává stále v tuzemsku největší. Stala se také prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy.
S časopisem National Geographic se Dostál v 90. letech minulého století. S rodinou tehdy několik dní tlumočili pro potomka českých emigrantů, kteří na matrice pátral po svých předcích z Kutných Hor. Z vděčnosti za tuto pomoc pak hostitel z USA rodině na několik let předplatil originální, americkou verzi časopisu. Od roku 2002 je zakladatelem ochranářské společnosti stálým čtenářem české edice. První číslo časopisu National Geographic vyšlo v říjnu roku 1888.
(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina