Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Unikátní objev vědců v milovické rezervaci, nález odhalí National Geographic

1. 11. 2023

page.Name
Českým vědcům se v milovické rezervaci velkých kopytníků podařil unikátní objev. O jejich nálezu přinese rozsáhlou reportáž nové vydání české edice časopisu National Geographic, který vyjde už zítra. „V milovické rezervaci probíhá již deset let mnoho vědeckých výzkumů, které přinášejí velmi zajímavé informace a posouvají naše znalosti dál,“ řekl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Díky těmto informacím se zjišťuje, jak klíčovou roli hrají velcí kopytníci pro fungování mnoha přírodních procesů, a jak významní jsou pro život různých skupin organizací. „Velmi mě těší, že National Geographic věnuje nálezu tak velkou pozornost. Jeho články byly jednou z inspirací pro návrat velkých kopytníků do české přírody. Vždy se mi velmi líbily reportáže o reintrodukci druhů, které člověk v různých částech světa vyhubil, zpět do přírody,“ uvedl Dostál.

Toho v této souvislosti vždy mrzelo, že od návratu rysů na Šumavu v 80. letech minulého století se v České republice žádný podobně významný projekt neuskutečnil. „I proto jsme se rozhodli tento dluh vůči české přírodě trochu zmenšit a začali jsme do krajiny vracet zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury,“ dodal. Vědci označují velké kopytníky za tak zvané krajinné inženýrství, protože byly nejen často součástí evropské přírody, ale měly klíčový vliv na její podobu a fungování.

Milovická rezervace byla v roce 2015 první svého druhu v České republice as 350 hektary zůstává stále v tuzemsku největší. Stala se také prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy.

S časopisem National Geographic se Dostál v 90. letech minulého století. S rodinou tehdy několik dní tlumočili pro potomka českých emigrantů, kteří na matrice pátral po svých předcích z Kutných Hor. Z vděčnosti za tuto pomoc pak hostitel z USA rodině na několik let předplatil originální, americkou verzi časopisu. Od roku 2002 je zakladatelem ochranářské společnosti stálým čtenářem české edice. První číslo časopisu National Geographic vyšlo v říjnu roku 1888.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina