Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Bagry pomáhají zachránit na Klenči vzácný hvozdík písečný český

2. 12. 2023

page.Name
Hvozdík písečný český je kriticky ohrožený druh rostoucí přirozeně pouze na jediném místě na světě – v Národní přírodní památce Kleneč nedaleko hory Říp. Tato rostlina potřebuje pro svůj život poměrně specifické podmínky. Vyhovují jí nezastíněné písčité plochy, které ale z naší krajiny skoro zmizely. Na Kleneč proto vyrazil bagr, který pomohl s obnovou zdejších písčin. Akce je součástí záchranného programu pro hvozdík písečný český, který koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.

„Hvozdík roste na Klenči na rozvolněné písčině, udržované sečením a vyhrabáváním. Zároveň se tu pravidelně narušují porosty mechů a lišejníků, aby písčinu nezarůstaly. Předloni jsme okolí zbavili invazních akátů a nyní na podzim jsme využili bagr, který strhl svrchní vrstvu humusu. Písčina se tak rozšířila a předpokládáme, že jí hvozdík a další zdejší vzácné druhy postupně osídlí. Rozšíření hvozdíku pomůžeme cíleným dávkováním semene z vedlejších ploch,“ vysvětluje Jiří Bělohoubek z AOPK ČR. 

Národní přírodní památka Kleneč není jen domovem hvozdíku písečného českého, ale i dalších vzácných druhů. Roste tu například paličkovec nachový, mateřídouška úzkolistá, trávnička obecná či kolenec Morisonův. Díky specifickým podmínkám také jedinečných hostů, na písčité podloží vázané, zástupce hmyzu, jako jsou nosatcovití brouci, motýli, ploštice či pavouci. Je ostrovem rozmanitosti v zemědělsky jinak využívané krajině.  

„Písčiny dříve udržovala pastva a občasné vypalování, postupně ale zarostlé trávou a náletem, nebo byly zalesněny akátem či borovicí. Součástí záchranného programu je tedy obnova právě takového prostředí. Za 15 let, kdy o místo pečujeme, se počet hvozdíků na Klenči více než zosminásobil,“ vysvětluje Petr Vít z AOPK ČR. 

Podle Františka Pelce, ředitele AOPK ČR, záchranné programy pro vzácné druhy rostlin a živočichů spočívají často v šetrném hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. „Zároveň ale nepomáhá jen těm druhům, pro které se připravují, například prosvětlování lesa prospívá kromě rostlin také řadu druhů hmyzu. Záchranných programů nyní běží již třináct a připravují se další. Díky nim se z naší přírody nevytratil nejen hvozdík písečný český, ale daří se zvyšovat počty syslů obecných či užovek stromových,“ dodal.

Více na: zachranneprogramy.cz

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jiří Bělohoubek, Tomáš Dostálek