Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Bioložka Anežka Bartošová získala prestižní Cenu Ivana Dejmala

6. 12. 2023

page.Name
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok.

Zvláštní cena byla i Kláry Rothscheinové a Marii Baránkové, které přispěly zásadním dílem k otevřenému a férovému diskuzi o potřebě zlepšení a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Oceněné laureátky společně vysadily dub letní, který bude dominovat nově vysazenému stromořadí.

Anežka dlouhodobě upozorňovala, že problematický způsob intenzivního lesnického hospodaření ohrožuje místní biodiverzitu. Podařilo se jí tím zbořit ustálený mýtus, že místní lidé ochranu území nechtějí anebo se o ni nezajímají. Právě naopak! Díky laureátce a dalším místním lidem, kteří se spojili v iniciativě Zachraňme Soutok, se to zásadně změnilo.

Za poslední roky se nadšenců v čele s Anežkou Bartošovou z Lanžhota podařilo ožehavé téma viditelně vnést do veřejného prostoru. Na začátku byl otevřený dopis, který poskytuje více než 250 místních občanů. Tisíce českých vědců pak na žádost Anežky Bartošové zareagovalo společným prohlášením sedmi odborných vědeckých společností. Vše nakonec vyústilo v celostátní petici, kterou zatím podepsalo už 14 tisíc signatářů, ve velké míře z místního regionu. Petice ještě nebyla ukončena, podpisy stále přibývají.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava