Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Čtrnáct rezervací za devět let, neziskovka mění českou ochranu přírody

30. 12. 2023

page.Name
Stovky hektarů zachráněné přírody a stovky vzácných velkých kopytníků na územích zasahujících od Ašského výběžku až po Opavsko a Uherskohradišťsko. To je dosavadní výsledek projektu návratu velkých kopytníků, který ve spolupráci s vědci před devíti lety odstartovala nezisková organizace Česká krajina. Návrat velkých kopytníků se stal jedním z největších a nejznámějších projektů ochrany přírody v České republice.

„Paradoxně za ním stojí malá nezisková organizace, která ani po sedmnácti letech od svého založení a po devíti letech provozování největší české rezervace velkých kopytníků nemá jediného stálého zaměstnance na plný úvazek. Právě organizačně efektivní a finančně nízkonákladový způsob fungování rezervací velkých kopytníků je jednou z jejich největších výhod a přidaných hodnot pro českou ochranu přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kromě milovické rezervace provozuje Českou krajinu ještě rezervaci velkých kopytníků v Národním parku Podyjí. Celkem se malá neziskovka stará o 420 hektarů vzácné přírody ve dvou rezervacích na opačných koncích republiky. Podle Dostála klíčovou součástí úspěchu projektu návratu velkých kopytníků je inspirace a spolupráce.

„Od začátku úzce Spolupracujeme s vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky a několika univerzit. Milovická rezervace a její výsledky pak inspirovaly nejen další neziskové organizace, ale i mnoho měst, krajů, zemědělců nebo soukromých vlastníků. Všem bych chtěl velmi poděkovat, že se pastvě velkých kopytníků věnují. Právě díky nim se tento způsob ochrany přírody rozšířil do řady míst v České republice,“ ocenil Dostál.

Minimalistický model fungování organizace podle něj již neodpovídá rozsahu projektu. Nestačí někdy včas reagovat na všechny žádosti nových zájemců o založení dalších rezervací, navíc je velmi zranitelný pro útoky a tlaky, kterým je dlouhodobě vystaveno území bývalého vojenského prostoru Milovice. Projekt je svou efektivitou výjimečný nejen v českém prostředí, ale i v porovnání se zahraničím, kde podobné rezervace provozují obvykle podniky s desítkami zaměstnanců.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina