Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Dřevokazná houba troudnatec parazitující na buku, poprvé nalezen na smrku

1. 12. 2023

page.Name
Troudnatec kopytovitý (Fomes Fomentarius) je široce rozšířená dřevokazná houba typická pro bukové a smíšené porosty s příměsí buku. Způsobuje intenzivní bílou hnilobu dřeva, což v konečném důsledku výrazně snižuje biomechanickou vitalitu a statickou stabilitu buků v lesních ekosystémech i v nelesním prostředí. Do letošního roku nebyly publikovány žádné údaje o kolonizaci smrku ztepilého troudnatcem kopytovitým v Karpatech.

Nález ze Středočeské pahorkatině představuje první nález tronatce kopytovitého na smrku v Evropě, přestože kolonizace smrkového dřeva tímto druhým byla prokázána experimentálně již dříve. Další záznamy o kolonizaci jiných druhů jehličnatých dřevin, například jedle bělokoré v Evropě, jsou velmi vzácné, podobně jako záznamy o kolonizaci smrku troudnatcem kopytovitým. Experimentálně byla prokázána i pozitivní kolonizace kořenového systému sazenic borovice lesní.

V průběhu mykologického průzkumu Slezska v Moravskoslezském kraji nedaleko obce Horní Lomná vědci našli dne 10. listopadu roku 2018 plodnice troudnatce kopytovitého na pařezu smrku ztepilého. Tým vědců tuto informaci publikoval v článku První záznam o výskytu trúdnika Fomes fomentarius na smreku v Karpatech s poznámkami o jeho výskytu na ihličnatých drevinách v Evropě.

Nález a následující záznam představuje první údaj o jeho výskytu na smrku v Karpatech. V České republice, konkrétně v Moravskoslezském kraji hotelu Pod Kyčmolem Wellness Hotel u obce Horní Lomná, na okraji rekreačně využívaného smrkového lesa. Dosud byly známé údaje o kolonizaci smrku touto houbou v Evropě jen z jednoho záznamu ze Středočeské pahorkatiny v Libochovce, Hluboká a tři záznamy z rakouských Alp v Tyrolsku, Innsbrucku a na jižní straně Alp.

(hyš-jř)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Kristýna Murgašová, Jan Řezáč