Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nehlučte, děti! Ani muk! Povím vám příběh z lesních luk

25. 12. 2023

page.Name
Bude to příběh pohádkový, o mravencích a o cvrčkovi. Těmito slovy začíná populární leporelo Jiřího Zdeňka Nováka Cvrček a mravenci o pilných mravencích, den co den v potu tváře hromadících zásoby na horší časy, a o bezstarostném cvrčkovi, který jen hrál na housličky.

Pohádkový příběh je inspirovaný skutečností, jen příroda zašla ještě o kousek dál. Hlavní protagonista, cvrčík mravenčí, časem zlenivěl ještě více, na hřebík pověsil nejen hudební nástroj, ale i své ambice na poli milostném. A co víc, nechává se mravenci dokonce i krmit.
Cvrčíci mravenčí o délce maximálně tři a půl milimetru  využívající pohostinnosti mravenců přímo u nich doma v mraveništích, už nehrají a rozmnožují se partenogeneticky, tedy bez.

S amičky kladou neoplozená vajíčka, z nichž se líhnou další samičky. Jde o poměrně běžný druh po území celé republiky , jen horám se vyhýbá. Díky svému způsobu života i titěrným rozměrům však snadno uniká lidské pozornosti. Víc e se o cvrčících včetně temných stránek jejich soužití s ​​​​​​mravenci najdete zde:  http://www.naturabohemica.cz/myrmecophilus-acervorum/

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto