Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Nově vysazená ovocná alej v Praskačce poskytne stín, ovoce i rekreaci

18. 12. 2023

page.Name
Obyvatelé obce Praskačka nedaleko Hradce Králové společně s odbornou firmou vysadili téměř půl kilometru dlouhou novou ovocnou alej. Mezi polní cestou, která vede k místnímu biotopu, a zemědělskou půdou v lokalitě od silnice Sedlice - Hubenice bylo vysazeno 150 ovocných stromů s tím, že jsou podepřeny kůly a zajištěny pletivem proti okusu.

Jabloně, hrušně, slívy a třešně budou sloužit nejen jako krajinný prvek, ale zlepší i životní prostředí a zastíní cestu. Příjemným bonusem bude ovoce a květy poslouží jako potrava pro včelky. Nadace ČEZ na výsadbu přispěla tisíci částkou 87 korun v grantovém řízení Stromy. S tarosta obce Pavel Čapek si od výsadby slibuje hezčí krajinu, stín pro zachování vody v krajině, omezení eroze a zároveň jako zdroj potravy pro drobnou zvěř a včely.

Stromy připomenou starší původní odrůdy a stromořadí, které se v extravilánu obcí a na této cestě původně vyskytovaly. Těším se, že ale bude sloužit místním k procházkám a rekreaci. Nadaci ČEZ děkujeme za příspěvek, díky kterému jsme mohli celou výsadbu maximálně,“ ř ekl starosta. Výsadba se zjistila  ve spolupráci s veřejností, mysliveckým sborem Lověna a pod odborným dohledem. Ú držba bude zajištěna údržba zaměstnanců zeleně obce Praskačka.

V Královéhradeckém kraji Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 projektů poskytla celkem 38 téměř čtyři korun. Loni dostal grant jeden žadatel. V Pardubickém kraji ve stejném časovém úseku nad krajem zajišťuje 23 projektů částkou přes dva a půl milionu korun. V roce nakonec dostaly čtyři žádosti. V kraji Vysočina to bylo dokonce 66 projektů s částkou téměř 5,8 milionu korun. Minulý rok se tam vysázely na 12 místech.

(hyš-šlb)

redakce@prirodatv.cz
Foto: Nadace ČEZ