Update cookies preferences

Čtvrtek

10. října 2024

Nyní

17°

Zítra

10°

Svátek má

Obnova pařezin podporuje biodiverzitu pavouků v chráněných nížinných lesích

18. 12. 2023

page.Name
Odborníci Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU (LDF MENDELU) zjišťovali, jak prosvětlování porostů a následný vývoj lesního ekosystému ovlivňují společenstva pavouků žijících na povrchu půdy v lesích národního parku Podyjí.

Doplnili tím dosud chybějící informace o tom, jak citlivé organismy, jakými jsou pavouci, reagují na změny prostředí, které vyvolaly obnovu výmladkového hospodaření - pařezení. Výmladkový les vzniká zpravidla po těžkém stromu tak, že zejména z jeho pařezu začnou vyrůstat nové kmínky, tak zvané výmladky. Výzkum jednoznačně potvrdil význam obnovy výmladkového hospodaření pro udržení biodiverzity v chráněných dubových lesích. Závěry výzkumu publikovala Evropská komise.

V lesích, v nichž se historicky hospodařilo výmladkově, se dařilo organismům s rozmanitými nároky na prostředí. Docházelo v nich k pravidelné těžbě, udržování prosvětlených stanovišť a vyskytovaly se v nich všechny sukcesní fáze lesa. Celková rozmanitost v těchto nížinných evropských lesích ale skončila společně s opuštěním tohoto typu hospodaření. Nejohroženější se stali bezobratlí živočichové. 

Jak prozradil Hamřík, konkrétně pavouci se řadí mezi nejrozmanitější skupiny bezobratlých predátorů s jasnými nároky na prostředí, čímž se stávají optimálními bioindikátory pro posouzení stavu životního prostředí. „Mnoho vzácných a ohrožených druhů pavouků je vázáno na světlé lesy, kde jsou v případě uzavření korunového zápoje, který po opuštění výmladkového hospodaření nastal, nahrazeny běžnými stínomilnými druhy,“ sdělil.

Data o tom, zda dojde ke zvýšení biologické rozmanitosti na místech, kde se začne opět hospodařit výmladkově, ale dosud vědcům chyběla. Ve studii se zaměřili na Národní park Podyjí. „Historicky byly tyto lesy vystaveny pařezení, které bylo postupně opuštěno během první poloviny 20. století. Nyní je v rámci obnovy pařezení opět zaváděno, a naší snahou je rozumět dopadům tohoto procesu. Studie prokázala pozitivní vliv obnovy výmladkového hospodaření na celkovou biodiverzitu epigeických, tedy na povrchu půdy žijících pavouků,“ vysvětlil spoluautor studie Ondřej Košulič z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.

„Nejvíce druhů bylo pokročilé zjištěno v porostech v stadiu sukcese, tedy minimálně pět až šest let od obnovy pařezení. Každé stadium sukcese však nabídlo podmínky pro odlišné společenstvo pavouků. Prosvětlené plochy v raném, tedy krátce po obnově pařezení, a pokročilém stadiu sukcese hostily pestrá společenstva vzácných a ohrožených světlomilných druhů. Naopak pro bezzásahové plochy v pozdním stadiu sukcese byla charakteristická stejnorodá společenstva s běžnými stínomilnými druhy,“ shrnul závěry studie Hamřík.

Podle vědců LDF výsledky výzkumu jednoznačně potvrdily význam obnovy výmladkového hospodaření pro udržení biodiverzity v chráněných dubových lesích. Do výzkumu v Národním parku Podyjí se aktivně účastnili i odborníci z Maďarského institutu pro ekologický výzkum – Center for Ecological Research pod vedením Róberta Gallé, který se podílí také na výzkumu vlivu hospodaření na biodiverzitu pavouků v oblasti lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje.

„Uvedené výzkumy poskytují nové poznatky v oblasti ekologie společenstev a ochranářské biologie. Z praktického hlediska přinášejí výsledky, které zdůrazňují význam obnovení tradičních způsobů lesního hospodaření pro ochranu biodiverzity nížinných lesů. Tyto poznatky jsou v současné době úspěšně aplikované, například ve správě Národního parku Podyjí či Chráněné krajinné oblasti Pálavy,“ dodal Hamřík.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MENDELU, Facebook Farma Blatnička