Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

23°

Svátek má

Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond již vyplatil téměř 190 milionů

13. 12. 2023

page.Name
Ministerstvo zemědělství dlouhodobě motivuje české zemědělce a lesníky k řízení rizik spojených s jejich podnikáním, mimo jiné prostřednictvím programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) pro podporu pojištění. Letos se i díky snížení byrokratické zátěže na klienty celý proces výrazně zjednodušil a zrychlil.

Cíl programů Podpora pojištění je zpřístupnění pojistné ochrany širokého okruhu zemědělců a tím dosáhnout vyššího zajištění podnikatelských aktivit proti nepředvídatelným škodám. Účelem podpory je částečná kompenzace nákladů na úhradu pojistného vynaloženého na zemědělské pojištění.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného fondu ukazuje, že je možné administraci podporovat digitalizaci a snižovat byrokratickou zátěž. „Dobře připravený model komunikace s pojišťovnou výrazně urychlil celý proces předávání informací o úhradě pojistného. Díky tomu je k dnešnímu dni vyplaceno téměř 190 milionů korun na účty těch klientů, kteří udělili souhlas se sdílením informací s tímto fondem,“< a i=4>; řekl ministr zemědělství. Projekt zjištěný, kterého se zatím účastní Generali Česká pojišťovna je ukázkou modelu, který by PGRLF při správě svých programů < /span> uvedl Josef Kučera, předseda představenstva PGRLF.využívat i do budoucna. „Zapojení dalších pojišťoven nepochybně přispělo ke zvýšení komfortu pro naše klienty,“chtěl

Konkrétně u programu Finanční podpora pojištění poskytuje příspěvek na úhradu části nákladů prokazatelně vynaložených na platbu pojištění u pojištění plodin nebo hospodářských zvířat. V letošním roce byla výše podpory pojištění speciálních plodin stanovena na 52 procent, u ostatních plodin na 40 procent a u hospodářských zvířat na 50 procent prokázaných uhrazených nákladů na pojištění.

Kromě programu PGRLF lze využít pro podporu pojištění i titul Pojištění lesních porostů, kde výše podpory byla pro letošní rok stanovena na 50 procent ze souhrnu výše uhrazeného pojistného. Dále i Pojištění lesních škol, kde výše podpory byla stanovena rovněž na 50 procent z celkově výše uhrazeného pojistného.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto