Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

22°

Svátek má

Pyrotechnika a ohňostroje nepatří na území národních parků

18. 12. 2023

page.Name
Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje také mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika navíc, sice krátkodobě, ale přesto významně, zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší. Různé petardy a „ohňostroje“ se však staly součástí oslav přelomu roku.

Od léta roku 2017 ale plat í novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje. „Vítáme, že se k zákazu dobrovolně připojují i ​​​​​​​​některá krkonošská města a obce,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Zákaz provádět ohňostroje nebo používat zábavní pyrotechniku ​​​​platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma.

Koncem roku také stoupá četnost dalšího negativního jevu, a to vypouštění tak zvaných „létajících lampionů štěstí“. I tuto aktivitu nově zakazujem zákon o ochraně přírody a krajiny na celém území národního parku, s výmluvou zastavěných území a zastavitelných ploch. Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů. „Správa KRNAP apeluje na návštěvníky i obyvatele, aby zábavní pyrotechnika vůbec místní nepoužívali. Pokud chcete slavit advent, Mikuláše či Vánoce v Krkonoších, nevozte s sebou žádné petardy. Nebudete nikoho rušit, neporušíte zákon a ještě ušetříte,“ dodal mluvčí.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP