Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Sečení a hrabání pomohly vzácným hořečkům, letos jich vykvetlo pět tisíc

21. 12. 2023

page.Name
Hořeček nahořklý pravý patří mezi silně ohrožené rostliny. V České republice roste na necelé stovce míst, většinou jen v počtu několika desítek či maximálně stovek kvetoucích rostlin. V bývalém mramorovém lomu Kukačka u Bílé Vody na Jesenicku jich letos vykvetlo více než 4700, a to ji řadí k vůbec nejbohatším lokalitám výskytu tohoto druhu u nás.

„S prací jsme tu začali v roce 2017, kdy jich tu kvetla asi tisícovka. Na Kukačce počty hořečků za těch pár let výrazně vzrostlé. Museli jsme odstranit náletové dřeviny, které lom zarůstaly a stínily, pravidelně se tu seče tráva. Důležité je hlavně vyhrabávání mechu a jeho narušování, aby mohla semena hořečků nejen vyklíčit, ale i úspěšně dál růst. Jedním z, proč hořečky z naší krajiny jinde už téměř vymizely, je totiž to, že postupně zarůstá. Přestalo se pást a kosit, hořečky, stejně jako mnoho dalších druhů rostlin, ale nemají v konkurenci náletů a vysoké trávy šanci. Kromě hořečků se na Kukačce nyní daří i dalším vzácným druhům, jako jsou hořec křížatý nebo hvozdík pyšný pravý,“ řekl botanik Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Hořeček nahořklý pravý patří mezi zákonem chráněné druhy. V republice byl v minulosti znám z více než 400 lokalit, zbývá posledních asi 70, většinou jen s několika málo kvetoucími rostlinami. V oblasti severní Moravy a Slezska roste ještě v jedné lokalitě, kterou je lyžařská sjezdovka na Červenohorském sedle. Aby hořeček nahořklý z naší přírody definitivně nezmizel, realizoval pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  záchranný program .

„Záchranné programy pro vzácné druhy rostlin a živočichů spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například prosvětlování lesa prospěje kromě rostlin také řadu druhů hmyzu. Záchranných programů nyní běží již třináct a připravují se další. Díky nim se nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů obecných či užovek stromových,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Více na: www.zachranneprogramy.cz

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Leo Bureš, Jan Halfar