Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

V Krkonoších někdo smrtelně postřelil vlka s GPS obojkem

7. 12. 2023

page.Name
V Krkonoších někdo zřejmě ve středu 29. listopadu postřelil vlka, který před necelými třemi týdny dostal telemetrický obojek. Smrtelně zraněné zvíře výzkumníci a správci Krkonošského národního parku (KRNAP) našli a poté ho museli utratit, aby ukončili jeho trápení. Případem se zabývá policie. V Krkonoších jsou podle posledních pozorování dvě vlčí teritoria, v nichž žije šest až 11 vlků.

„O návratu vlků do Krkonoš jsme letos informovali již jednou. Na sledování jejich návratu do krkonošské přírody úzce spolupracujeme s Mendelovou univerzitou v Brně, která se v mezinárodním projektu LIFE WILD WOLF snaží porozumět interakcím lidí a vlků v evropské krajině. Před necelými třemi týdny se po velkém úsilí podařilo jednoho z krkonošských vlků vybavit GPS obojkem, který umožňuje detailní sledování jeho prostorové aktivity. Po dvou týdnech však data přicházející více než 24 hodin z jednoho místa vzbudila podezření, že něco není v pořádku,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Tým MENDELU společně s pracovníky Správy KRNAP poté nalezl postřeleného vlka na hranici národního parku a jeho ochranného pásma mezi obcemi Černý Důl a Lánov. Vlk v extrémních podmínkách krvácel přes 36 hodin následkem fatálních zranění způsobených střelnou zbraní, neslučitelných s jeho dalším životem. Správa KRNAP po konzultaci s veterinářem, zoologem a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozhodla smrtelně raněné zvíře utratit a ukončit tím jeho trápení.

Nelegální odstřel vlků je stále jedním z hlavních problémů jejich spolužití v krajině. Postřelený jedinec se na území KRNAP vyskytoval pravidelně od letošního března roku. Návrat vlků do Krkonoš a jejich možný stálý výskyt představoval novou šanci pro nastolení rovnováhy zdejších ekosystémů po 200 letech od jejich hubení.

„Bohužel se ukazuje, že jeho role vrcholového predátora a přirozeného regulátora početnosti zvěře stále není pochopena či alespoň tolerována, a to ani na území našeho nejstaršího národního parku. Tedy území, které je podle zákona o ochraně přírody a krajiny určeno především k zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů v jejich přirozené dynamice, a má tedy poskytnout nerušený životní prostor mimo jiné i velké šelmám, jakými jsou rys či vlk,“ řekla zooložka Správy KRNAP Karolina Mikslová.

Nešťastný osud krkonošského vlka je zároveň obrovskou ztrátou pro jedinečný výzkum, který měl přispět k bezkonfliktnímu soužití vlků po celé Evropě. Mimo jiné měla být testována reakce telemetricky sledovaných vlků na různé typy preventivních opatření sloužících k zabezpečení stád ovcí a koz. Vlk obecný je podle zákona zvláště chráněný druh v kategorii „kriticky ohrožený“. Správa KRNAP proto podala letos 1. prosince trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se již zabývá Policie ČR.

Vyzývá také veřejnost, pokud má podezření na pachatele, který mohl ve středu 29. listopadu vlka postřelit, aby policii kontaktovala na lince 158. Odborníci také uvítají hlášení o pozorování vlků a jejich pobytových znaků, ideálně se souřadnicemi v aplikaci Mapy.cz. Svá pozorování hlaste zooložce Karolině Mikslové na e-mail kmikslova(zavináč)krnap.cz či na telefon (vč. SMS) na tel.č. 731 533 895.

Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, koordinátor projektu LIFE WILD WOLF, k této situaci sdělil, že pytlák, který zmrzačil vlka a způsobil mu vážné utrpení, by měl být přísně porestán. „Zvlášť šokující je, že k postřelení vlka došlo v okrajové části národního parku nebo v jeho ochranném pásmu. Kromě zmařeného života zvířete a narušení sociální struktury vlků v území nás mrzí i to, že jsme nemohli získat více dat o jeho pohybu a interakcích s lidskými aktivitami. Na druhou stranu bez telemetrického obojku bychom se pravděpodobně nikdy nedozvěděli, že k postřelení vlka došlo,“ dodal.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Pixabay
Marcel Langthim