Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Vědci přespávají v přístřešku pro zvířata, veterináři se myjí v kaluži na cestě

31. 12. 2023

page.Name
Světoznámá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vstoupí příští rok do desátého roku své existence. Projekt od začátku vznikal v úzké spolupráci s vědci. Pro ně jsou však zároveň místní podmínky velmi náročné, přesto při práci v rezervaci prokazují velké nasazení.

„Především v prvních letech existence rezervace, kdy ještě neměli schválenou granty pro financování místních výzkumných projektů, často související náklady z velké části hradili z vlastních peněz a museli snášet značně nepohodlí. Při vícedenních výzkumech přespávali v rezervaci ve stanech. Za zhoršeného počasí, kdy stály odnášel prudký vítr, museli na noc vyhledávat úkryt v přístřešku pro zvířata jen nahrubo vyčištěného od výkalů velkých kopytníků. V zimě nocovali ve voze, i když se budili mrazem. Práce v milovické od začátku vyžadovala velké nasazení jako blížícím se výročím na vědcům za jejich úsilí poděkovat,“ ocenil Dalibor Do rezervaci, ředitel ochrany společnosti Česká krajina.

I když se v posledních letech podmínky poněkud zlepšily a vědci již mohou využívat finanční prostředky z různých vědeckých grantů, stále zůstávají velmi náročné. A to i pro další odborníky působící v rezervaci. „Je smutné sledovat vysoké veterinární lékaře, jak si mýt ruce v kaluži na cestě, protože v největší rezervaci chybí i po deseti letech funguje jakékoli zázemí,“ uvedl Dostál. Zázemí chybí i pro návštěvníky, kterých do rezervace přijíždí až sto tisíc ročně.

Návštěvnické centrum začalo vznikat v roce 2019, ale kvůli tehdejšímu zvýšení likvidačních tlaků na rezervaci museli ochránci přírody věnovat veškeré finanční i časové kapacity na záchranu rezervace a práce na návštěvnickém centru odsunout. Kvůli následné ekonomické krizi, vysoké inflaci a dramatickému zdražení materiálů i stavebních prací se realizace návštěvnického centra dále zkomplikovala.

Vyhlídky na zlepšení by mohl přinést aktualizovaný plán péče o Národní přírodní památku Mladá, jejíž součástí je milovická rezervace kopytníků. „Do aktualizovaného plánu péče se nám podařilo zařadit vznik návštěvnického centra pro milovickou rezervaci. Je to první krok ke vzniku potřebného zázemí pro veřejnost, kde by mohli získat nezbytnou základnu i vědci, veterinární lékaři a další odborníci. Ale i dobrovolníci, kteří s velkým nasazením místní přírodě pomáhají,“ uzavřel Dostál.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina