Update cookies preferences

Sobota

14. září 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek budou i letos pomáhat stopovat velké šelmy

19. 10. 2023

page.Name
V Krušných horách se sešli noví dobrovolníci tak zvaných Vlčích a Rysích hlídek. Na prvním ze sedmi školení se naučili základy o biologii a ekologii velkých šelem a také o jejich ochraně a stopování. Jde v pořadí o 24. monitorovací sezónu dobrovolnických Vlčích a Rysích hlídek, které organizuje Hnutí DUHA Šelmy.

Cílem hlídek je pomáhat mapovat výskyt vlků, rysů a medvědů na území České republiky. Sběr vzorků pro genetické a potravní analýzy pomáhá s výzkumem a ochranou těchto ohrožených živočichů. Dobrovolníci si mohou vybrat ze seminářů v Krušných horách, na Broumovsku, v Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách, na Šumavě nebo v Lužických horách.

Součástí školení jsou všechny přednášky zoologů a ekologů, představující činnost hlídek, ekologii a biologii vlka, rysa av závislosti na oblasti také medvěda či kočky divoké. Přednášky probíhají od pátku do neděle a účastní se jich také hosté z oblasti myslivosti nebo zemědělství, kteří přibližují problematiku chovu hospodářských zvířat v blízkosti vlčích teritorií. Na účastníky čeká ale především ukázka zastavení formou celodenní pochůzky v terénu se zkušeným mapovatelem, praktická seznámení se s metodami monitorování a správným způsobem záznamu dat.

Po absolvování semináře se mohou dobrovolníci zapojovat do činnosti Vlčích a Rysích hlídek po celý rok. A to jak se účastní společných akcí organizovaných Hnutím DUHA Šelmy, tak individuálním monitoringem například v okolí domova. O míře zapojení se rozhoduje každý dobrovolník sám. Mapovatelé odebírají vzorky, jako trus, srst nebo moč na genetické analýzy.

Zejména vlčí trus z oblastí trvalého výskytu vlků putuje také na potravní rozbory na Mendelově univerzitě v Brně. Všechny informace získané dobrovolníky jsou dále vyhodnocovány a klasifikovány. Napomáhají k poznání rozšíření velkých šelem nebo jejich potravní ekologie ,“ uved l Miroslav Kutal, výzkumný pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci Rysí hlídky také pomáhají tyto chránit před případnými pytláky a nové druhy o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty. Dobrovolníci při pochůzkách také sledují výskyt nelegálních masitých újedí, případně komunikují s místními a pomáhají šířit potřebnou osvětu.

„Zájem veřejnosti o monitoring velkých šelem ve volné přírodě je stejně jako v předchozích letech velký. V tuto chvíli máme kapacitu všech letošních úvodních seminářů zcela naplněnou. Proto připravujeme další seminář na konci ledna v Lužických horách, na který se zájemci budou moci přihlásit pravděpodobně od konce listopadu,“ řekla Barbora Černá, koordinátorka Vlčích hlídek.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hnutí DUHA Šelmy