Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Hledají se zájemci o spolupráci a pastvu na Dunajovických kopcích

1. 10. 2023

page.Name
Dlouhodobá spolupráce při péči o Národní přírodní památku Dunajovické kopce v Chráněné krajinné oblasti Pálava, která byla v posledních letech cíleně připravována i pro velice extenzivní pastvu smíšeného stáda hospodářských zvířat, jako jsou koně, pony, osli, kozy a ovce v malém počtu kusů zvířat na velkých výměrách v mobilním ohradníku. Právě k tomuto účelu se nyní hledají zájemci.

V současné době dobíhá výběrové řízení na více než dvouletý projekt, který zahrnuje velké objemy různých prací od sečení, výřezy po narušení drnu a také tento typ pastvy. Nabízím se tedy možnost vzájemné domluvy potenciálních uchazečů o jednotlivé typy opatření. Výhodou je kompaktní tvar a dostatečná velikost ploch pro pastvu v součtu přes 80 hektarů, dostupnost a možnost zřídit odběrné místo pitné vody přímo v území, bezpečný terén bez ekologických zátěží, absence velkých šelem i toulavých psů, příznivá skladba rostlinných druhů a relativně nízké turistické využívání daná lokalita. K diskuzi je také možnost zařazení do zemědělských dotací.

Z hlediska požadavků zastoupených společenstev jde o lokalitu s potřebou provádění velice extenzivní pastvy, možno i celoroční, více druhů hospodářských zvířat s důrazem na využití koňovitých, ale stále také se zastoupením druhů přežvýkavců. Zvířata pasoucí se v chráněném území nesmí být ve dvou měsících medikována, zejména chráněna proti parazitům.

Stádo/a by se v optimálním případě pomocí přesunu ohradníku v průběhu roku pohybovalo po celém  chráněném území , vždy však v souladu s příslušnou zárukou chráněného území. Je možná také varianta, že by potenciálnímu žadateli o realizaci projektu péče o toto území byl poskytnut souhlas na podání externí žádosti o dotaci na tyto státní pozemky. 

(hyš-mb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava