Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Hnízdo sršní asijských už zkoumají zoologové v západočeském muzeu

11. 10. 2023

Hnízdo sršní asijských už zkoumají zoologové v západočeském muzeu 14 snímků
Poté, co veřejnost nahlásila, že se v Plzni, části Skvrňany, objevili sršni asijští, uskutečnil se v této lokalitě intenzivní průzkum okolí s cílem vytrasovat hnízdo. Do pátrání po hnízdě se zapojili Jan Bureš a Jan Walter, pracovníci Západočeského muzea v Plzni, člen svazu včelařů Radek Milička a také specialista na blanokřídlý hmyz Luděk Šulda.

Právě díky jeho trasovací metodě bylo nakonec v koruně patnáct metrů vysokého stromu nalezeno velké sršní hnízdo. Po setmění proběhl ještě další průzkum okolí pomocí termovize, další hnízda již nalezena nebyla. Hasiči nejprve usmrtili sršně pomocí insekticidu a po zapůsobení hnízdo opatrně sejmuli. Celistvé hnízdo bude prozkoumáno v Západočeském muzeu, zda už vylétávaly královny a příští rok hrozí opět výskyt této sršně.

Nyní na podzim jsou pro tento hmyz největším atraktantem květy břečťanu nebo plody ovocných stromů. Sršeň asijská je menší než naše sršeň obecná. Je také tmavší a má žluté zabarvené konce nohou. Létá rychleji a trajektorie jejího letu připomíná let masařky. Je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.

Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Prosíme veřejnost, aby hlásila případná další podezření na výskyt sršně asijské na: invaznidruhy@nature.cz.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Zdeněk Myslík, Kateřina Kollárová