Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Jak se starat o vřesoviště? Ideálním nástrojem je řízené vypalování a pastva

7. 10. 2023

page.Name
Brdská vřesoviště, považovaná za velmi cenná stanoviště s výskytem řady vzácných druhů živočichů a rostlin, jsou jedinečná svou rozlohou. Vznikla odlesněním rozsáhlých ploch smrčin a následnými požáry v souvislosti s vojenskou činností. Abychom mohli obdivovat krásy rozkvetlých vřesů v budoucnu, nemůžeme je ponechat přirozenému vývoji.

Ve starších porostech vřesů a brusnic se totiž po určité době začínají uchycovat dřeviny. Bez dalšího narušování se vřesoviště pomalu mění v les. Stárnoucí porosty vřesu také postupně ztrácejí životaschopnost a nedokážou se samy obnovit. Abychom vřes na vřesovištích udrželi, musíme proto kromě výřezů dřevin sáhnout i k o něco invazivnějším zásahům.

Ideálním nástrojem je řízené vypalování a pastva, které jsou v některých zemích Evropy běžným a účinným způsobem, jak zachovat cenné plochy vřesovišť. Při vypalování dochází k odstranění nadzemní části rostlin včetně stařiny, která se těžko rozkládá a společně s kyselým půdním prostředím blokuje klíčení rostlin.

Vzhledem k tomu, že semena klíčí pouze v minerální půdě, je vypálení svrchní humusové vrstvy velice důležité pro generativní obnovu vřesu. Mozaikovité vypalování po částech zajišťuje živočichům i rostlinám pestrost stanovišť a možnost přesunu.

Česká republika od roku 2021 patří k dalším evropským zemím, například Velké Británii, Nizozemsku, Estonsku, Slovinsku, Francii, Španělsku, Finsku, Portugalsku či Německu, kde je řízené vypalování porostů za přísných podmínek povoleno.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy