Jak se starat o vřesoviště? Ideálním nástrojem je řízené vypalování a pastva
7. 10. 2023
Ve starších porostech vřesů a brusnic se totiž po určité době začínají uchycovat dřeviny. Bez dalšího narušování se vřesoviště pomalu mění v les. Stárnoucí porosty vřesu také postupně ztrácejí životaschopnost a nedokážou se samy obnovit. Abychom vřes na vřesovištích udrželi, musíme proto kromě výřezů dřevin sáhnout i k o něco invazivnějším zásahům.
Ideálním nástrojem je řízené vypalování a pastva, které jsou v některých zemích Evropy běžným a účinným způsobem, jak zachovat cenné plochy vřesovišť. Při vypalování dochází k odstranění nadzemní části rostlin včetně stařiny, která se těžko rozkládá a společně s kyselým půdním prostředím blokuje klíčení rostlin.
Vzhledem k tomu, že semena klíčí pouze v minerální půdě, je vypálení svrchní humusové vrstvy velice důležité pro generativní obnovu vřesu. Mozaikovité vypalování po částech zajišťuje živočichům i rostlinám pestrost stanovišť a možnost přesunu.
Česká republika od roku 2021 patří k dalším evropským zemím, například Velké Británii, Nizozemsku, Estonsku, Slovinsku, Francii, Španělsku, Finsku, Portugalsku či Německu, kde je řízené vypalování porostů za přísných podmínek povoleno.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy