Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Kvapem se blíží uzávěrka. Nominujte svou oblíbenou Alej roku 2023!

13. 10. 2023

page.Name
Arnika, český spolek zaměřený na ochranu životního prostředí, pořádá 13. ročník ankety Alej roku 2023. Nominováno je 45 alejí ze 13 krajů České republiky a každý den přibývají. V Královéhradeckém kraji je nominovaná jediná - Lánského alej v Jaroměři. Jedna z alejí získá díky anketě unikátní ošetření kořenů stromů.

Možnost nominovat Alej roku 2023 skončí 26. října. Hlasování veřejnosti začne poté 2. listopadu a bude probíhat až do čtvrtka 25. ledna příštího roku. V tomto období budou moci lidé z celé republiky hlasovat na stránce alejroku.cz pro svoji oblíbenou alej a rozhodnou, která z nich získá prestižní titul Alej roku 2023. Specialitou tohoto ročníku ankety bude poskytovat kořenové injektáže stromům ve vybrané aleji. Kombinace unikátních rozpustných půdních organických živin, humusových látek, složek zadržujících vodu a prospěšných mikroorganismů, podpoří růst a odolnost stromů a prodlouží jim život.

A jaké aleje se letos budou ucházet o zájem veřejnosti v Královéhradeckém kraji? Prozatím je v tomto kraji nominovaná pouze Lánského alej v Jaroměři. Autor této nominace poslal organizátorům krásný osobní vzkaz: „Kolem této aleje chodím skoro každý den. Je tu už dlouho a vždy když jdu okolo, říkám si, jak je krásná a že bych si přál, aby takových ale bylo více. Má sice jen 10 stromů, pět na každé straně, ale je kouzelná. Doufám, že zde bude stát ještě hodně dlouho.“ Arnika věří, že v kraji je řada dalších zajímavých alejí.

Příběhy lidí spjaté s alejemi jsou výjimečné, zajímavé a motivující. Je vidět, že lidem na stromech záleží. Jsem jim vděčná, že se s námi tyto příběhy dělí a pomáhají šířit povědomí o významu alejí v krajině. Zapojte se také do Aleje roku 2023 a objevte krásu a příběhy alejí ve svém okolí,“ vyzvala Denisa Hronová, koordinátorka ankety Aleje roku.

Nominovat může kdokoliv – jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář . „Stačí, že se vám alej líbí, nebo že máte s ní spjatou milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Každá má šanci na výhru, může rozhodnout její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidí do hlasování,“ dodala Hronová.

Cíl ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí, které patří ke zdravé a fungující krajině. Organizátoři ankety motivují lidi, aby se zajímali o vzrostlé stromy, protože jsou součástí našeho prostředí, přinášejí užitek lidem a pro přírodu mají také mnoho významných funkcí. Například pomáhají tím, že omezují hluk ze silnice nebo odnos zeminy z polí. Řidičům také usnadňují orientaci v noci nebo za deště.

Česká republika je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, silniček a většinou z nich lemují stromořadí. V součtu už to má výrazný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek, někdy i stovek druhů živočichů. Někteří z nich využívají při migraci mezi vhodnými biotopy nebo jako loviště. Zapojením do ankety lidé šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v české krajině. Proto si Arnika přeje, aby s ní hledali nejkrásnější vznosná stromořadí, upozornili na ty, kterým hrozí zánik, a představili aleje, jež sami nebo společně vysadili.

Nominující celorepublikové vítězky se mohou těšit na let balonem s HaBalonnebo na světelný obraz Li-Go . Pro autory nominací krajských vítězů budou připraveny dárkové balíčky s poukázkami do FotoŠKoda , lahůdkami od Perfectly Delicous , vstupenkami do Bečovské botanické zahrady a další.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Tomáš Havelka, Petr Švec, Ladislav Strouhal, Josef Tymonek