Na Smrku, druhé nejvyšší hoře Beskyd, jsou vytvořeny stezky z desky
15. 10. 2023
Veškerý materiál bylo potřeba nahoru vynést, což obnášelo zhruba 90 vynášek v délce jednoho kilometru s převýšením 100 až 130 metrů. Podařilo se nejen díky nadšení dobrovolníků z celého regionu, ale i náhodných kolemjdoucích turistů, kteří neváhali a pomohli s vynášením těžkých smrkových fošen a modřínových trámků.
„S návrhem na design lávek přišli pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy, jež inspirovaly podobné chodníčky ve Skandinávii,“ prozradil Martin Hlaváč, dobrovolný strážce CHKO Beskydy, s tím, že to co funguje v drsných podmínkách severu, by mohlo fungovat v méně drsných podmínkách na vrcholech Beskyd.
Chodníčky jsou velmi jednoduché, tvoří dvě masivní desky položené na příčných pražcích. Zatímco občerstvení či trička pro dobrovolníky zajišťovaly výše sponzorské firmy, materiál a jeho dopravu hradila z Programu péče o krajinu AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy. Celá akce totiž trvala v přírodní rezervaci Smrk a řešila mimo problémy s turisty, kteří se jiným úsekem snaží vyhnout se bahnitým, vytvářeli v chráněném území stále nové pěšiny.
Pokud patříte mezi příznivce pěší turistiky, pijete Kofolu a jezdíte vlaky či autobusy Regiojet, určitě jste již slyšeli o projektu Stezky z lásky . V něm dobrovolníci opravují a obnovují turistické stezky po celé republice. V Beskydech se to dělo již pod Malým Polomem či u Bocanovic.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Beskydy