Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Pro původní biotopy mohou být hrozbou nové invazní druhy

11. 10. 2023

page.Name
Léto je sice za námi, ale někteří už právě teď přemýšlejí, co si hezkého vysadí na zahrádku, co na jaře vysejí a řada z nás si chce své okolí trochu zpestřit hezkými květy a nalákat na ně různé opylovače.

Zpestřit naši krajinu je skvělý nápad. Nicméně pokud se vydáme mimo zahrádky, nebo naše zahrádka sousedí s nějakým přírodním biotopem, musíme být velmi obezřetní, abychom naší přírodě spíše neuškodili. V posledních letech jsou populární tak zvané seedbomby, kuličky ze substrátu se směsí semínek, které můžete rozhodnout ve svém okolí.

Pořídit si lze také mnoho osevních směsí, které se pyšní přídomky „luční“, a vzbudí dojem, že jsou vhodné pro výsev do volné krajiny. Často v nich jsou však zastoupeny nepůvodní druhy nebo kultivary, navíc právě takové, které se pěstují, snesou velmi snadno různé podmínky, jsou konkurenční zdatné a nepustí mezi sebe jiné rostliny.

Pro původní biotopy mohou být tedy hrozbou, z jejich řady se mohou rekrutovat nové invazní druhy, případně prostřednictvím křížení mohou ohrozit původní populaci. Bohužel, ani druhy, které se v naší přírodě vyskytují, nemusí být zárukou vhodného osiva. Mnohdy jsou semínka zdaleka a jsou tak přizpůsobené jiným podmínkám.

Rozmnožováním s našimi původními jedinci může dojít k tomu, že další generace již nebude na zdejší prostředí dobře vybavena svými vlastnostmi. Mějme se tedy na pozoru a nevyséváme do volné krajiny něco, o čem nemáme dostatek informací. Více si je možné přečíst například v článku Vysévání květnatých luk a McDonaldizace české krajiny na:
www.ekolist.cz

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ekolist.cz