Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Stavitelé ohromujících evropských dřevostaveb se sejdou na Wood Camp Live

9. 10. 2023

page.Name
V OREA Congress hotelu v Brně se ve středu 15. a ve čtvrtek 16. listopadu uskuteční mezinárodní konference Wood Camp Live 2023, kterou pořádá sdružení Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Organizátoři přivítají vyhledávané architekty a stavitele, kteří se podíleli na vzniku ohromujících staveb ze dřeva. Tato prestižní akce se zaměřuje na evropský fenomén moderních občanských a veřejných staveb s minimálním dopadem na životní prostředí.

Ikona evropského dřevostavitelství, švýcarský inženýr Hermann Blumer, detailně přiblíží účastníkům konference WOOD CAMP LIVE projekt Bjergsted Financial Park v centru norského Stavangeru. Jde o jednu z největších kancelářských budov v Evropě realizovanou ze dřeva. Tento projekt sedmipodlažní banky o rozloze 13 200 metrů čtverečních nad zemí je průkopnickým krokem v oblasti využití konstrukčního dřeva. Zásadní roli v architektuře zde sehrávají organicky tvarované dřevěné trámy a rozmanitost použitého dřeva.  

Další dřevěnou stavbou z Blumerova portfolia, která bude mít v programu konference své místo, je velkolepá budova Wisdome Stockholm, jež doslova testuje hranice technologických možností. S pomocí nejmodernějších vizualizačních nástrojů a podporou několika maket se podařilo týmům pod vedením Blumera vyvinout konstrukci Free Form, která posunula hranice křížem lepeného dřeva ještě dál. Objekt náleží komplexu švédského Národního muzea vědy a techniky. Uvnitř budovy se nachází i zcela unikátní dřevěná kopule 3D kina. 

„Technologicky zpracované lokální dřevo nabízí vynikající environmentální a konstrukční vlastnosti, které stanovují nové limity pro moderní budovy. Cílem konference je tedy prohlubovat znalosti českých architektů, investorů i stavebních firem a pěstovat zde odvahu a sebevědomí v architektuře veřejných i občanských budov,“ upřesnila misi konference Lenka Trandová, ředitelka ADMD.Prezentace finského architekta Anssiho Lassily z renomovaného studia OOPEAA připravená pro konferenci
WOOD CAMP LIVE  se zaměří na projekty modulárních bytových domů realizovaných ve Finsku. První z projektů zařazených do přednášek architekta je Bytový komplex Puukuokka - energeticky efektivní a ekologické trio bytových domů, které se skládá ze tří šesti až osmi patrových budov dokončených v roce 2018. Finský host Anssi Lassila tedy nabídne účastníkům konference zkušenosti nejen z plánování a realizace projektu, ale také zpětnou vazbu obyvatel. 

Dalším příkladem modulárního bytového domu bude Pihapetäjä, objekt dokončený v roce 2017. Ústředními principy definující celý projekt byly ekologická udržitelnost a energetická účinnost. Společnost Stora Enso, jako dodavatel dřevěných konstrukcí pro dřevostavby jako jsou Puukuokka, Pihapetäjä i Wisdome Stockholm působí v České republice a jsou připraveny i zde napomáhat k úspěšné realizaci podobných ambiciózních projektů.Již první ročník konference
WOOD CAMP LIVE nabídl účastníkům dechberoucí realizace, například fotbalový stadion ze dřeva, který představil architekt studia Zaha Hadid, Jakub Klaška. Tato osobnost působící v „kuchyni evropské architektury“ bude mít svůj čas i prostor ohromit publikum i tentokrát. Obsah jeho přednášky však zůstává neodhalen. Pokrok nelze dělat bez vědy a výzkumu. Proto se mohou účastníci konference těšit i na vážené akademiky - architekty Samana Saffariana a Thomas Rohnera, kteří své přednášky zaměřují na provázanost inovátorství a architektury v praxi. I díky nim nebude v programu konference chybět dávka zcela nových poznatků a vizí z prostředí informované architektury, například práce s virtuálními modely a umělou inteligencí.  Díky pracím architekta Samana Saffariana, Martina Jana Rosy a Michala Šopíka se v rozběhlém programu prvního dne konference
WOOD CAMP LIVE  dostaneme zpět do české kotliny, kde také vyrostlo již několik veřejných a občanských dřevostaveb. Těšit se proto účastníci mohou na detaily stavby sídla Kloboucké lesní, bytového domu Timber Praha a dalších odvážných projektů dřevostaveb realizovaných v České republice. Dvoudenní program nabídne více než čtyřicet přednášek a workshopů, které budou inspirativním zdrojem informací pro investory, architekty, projektanty i další technické profese stavebnictví.

Tereza Sigmundová
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD