Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Voňavý jablečný festival se opět po roce vrací do Mariánských Lázní

11. 10. 2023

page.Name
Karlovarský kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les na podzimní scénu kolonády v Mariánských Lázních opět po roce v neděli 15. října od 10 hodin přinášejí Lázeňský festival jablek.

Své si tady najdou milovníci pochoutek z regionálních surovin, zvláště příznivci ovoce na bohaté výstavě starých odrůd typických pro tento kraj. Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do soutěže o nejchutnější jablečný moučník, hlasovat o nejkrásnější jablko a celý den se mohou bavit rodiny s dětmi při hrách, soutěžích a dílnách, což doprovodí několik kulturních vystoupení.

„Na Lázeňském festivalu jablek se nám podařilo zavést a udržet tradici krásné podzimní akce, během níž si připomeneme, jak je důležité pečovat o staré regionální odrůdy ovoce, které rostly už v zahradách našich babiček. Návštěvníkům nabízíme setkání v příjemné atmosféře mariánskolázeňské kolonády a zajímavý program pro děti a dospělé. Všechny srdečně zveme,“ řekl 1. náměstek hejtmana Karel Jakobec.

Podle Jindřicha Horáčka, ředitele AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, na tuto pohodou vonící akci, která je neodmyslitelně spjata s vůní čerstvých jablek a jablečného štrúdlu, se společně daří ukázat důležitost místního bohatství z ekologicky fungující krajiny v Karlovarském kraji. Festival je určen nejen pro obyvatele města, ale také přespolní z širšího okolí, rodiny s dětmi i lázeňské hosty.

„Těšíme se na všechny, aby se přišli pobavit, pomohli nám vybrat nejkrásnější jablko, nejchutnější jablečný moučník a děti nám ukázaly, jak si představují „Jablkožrouta“. Snad nám bude přát počasí,“ doufá Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les. Příchozí jistě nevynechají jarmark místních výrobců a řemeslníků s tematikou jablek a podzimu. Samozřejmě nechybí výstava starých krajových odrůd ovoce ani výpěstků místních zahrádkářských organizací. Návštěvníci si mohou vystavené vzorky prohlédnout, očichat a některá i chutnat. Zároveň se mohou od odborníků a pěstitelů dozvědět něco o pomologii a přímo na místě výstavy se zeptat na to, co je právě zajímá. 

Slavnostní zahájení festivalu jako vždy obstará salva Privilegovaného měšťanského střeleckého sboru královského města Stříbra. Děti se dopoledne kromě výtvarné soutěže zabaví hraním jablečných her. Souběžně s těmito aktivitami se bude v jižní části kolonády ochutnávat a hodnotit nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních v gesci zdejší Hotelové školy.

Soutěže se může zúčastnit veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů regionu. Odpoledne jsou pro návštěvníky připraveny tvůrčí dílny, kde si lze vyrobit vlastní výrobky s jablečným motivem, jako hezkou vzpomínku na festival. „Během festivalu budeme také vyhlašovat Zelenou hvězdu Karlovarského kraje za významný okamžik v oblasti životního prostředí,“ připomíná náměstek hejtmana Jakobec.

Dopolední hudební zážitek přinese vystoupení karlovarské kapely Dry Band v přímočarém moderním pojetí funku, soulu a blues rytmu. Odpolední program zpestří taneční vystoupení místního uskupení Marjánek. Letošní festival završí koncert světově uznávaného amerického baskytaristy Andrew The Bullet Lauera, prolínajícího ve svém rytmickém stylu funky, jazz a rock. Cítí se doma jak v soulových hloubkách, tak i ve variacích moderních popových zvuků s hip-hopovými prvky.  

(hyš-jr)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Mariánské Lázně