Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Vzácné masožravé rostlině na Pavlově Studenci pomůže těžká technika

20. 10. 2023

page.Name
Tučnice obecná patří k rychle mizejícím zástupcům české květeny. V Chráněné krajinné oblasti Český les roste už jen na několika málo místech. Jedním z nich je rašelinná louka u zaniklé obce Pavlův Studenec v pásmu bývalé železné opony. Ta ale postupně zarůstá, proto Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR nyní podniká kroky k obnově vhodných podmínek pro tento vzácný druh.

Tučnice obecná má pozoruhodnou životní strategii. Protože roste na místech, která jsou chudá na výživu, přilepšujte si lapáním hmyzu. Svou kořist chytá na vrchní stranu svých listů, která je pokryta lepkavými žláznatými chlupy a přisedlými žlázkami vylučujícími trávicí šťávu. Lepkavé kapičky slizu na listech lákají a zachycují především mušky, nymfy ploštic a mravence,“ řekla Markéta Kašparová z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.  

Tučnice roste na slunných místech v rašeliništích, slatinách av prameništích. V Čechách patří mezi silně ohrožené druhy a daří se jí zejména v jižních a západních Čechách. Louka na Pavlově Studenci zarůstala mechem i vřesem a tučnic tu postupně ubývalo. V takovém porostu neměl šanci dlouhodobě přežít.

Proto jsme přistoupili k razantnímu kroku az části plochy o rozloze 300 m etrů čtverečních byla odtěžena svrchní část půdy i se zapojeným drnem. Takto obnažená půda je ideálním místem pro klíčení těchto vzácných masožravek. Nakolik byl úspěšný, uvidíme na jaře,“ uvedla Kašparová.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Markéta Kašparová, Petr Mudra