Zájemci se vydají na exkurze do požárem zasaženého Českého Švýcarska
7. 10. 2023
Na programu první části exkurze bude připomínka požárem zasažené plochy na Havraní skále u Jetřichovic. Lesní porost byl zasažen v roce 2006 požárem o rozloze 18 hektarů, které byly ponechány samovolnému vývoji. Dále shrnutí vývoje lesních společenstev za dobu šestnácti let trvajícího monitoringu. V druhé části v 15 hodinách se účastníci vydají na Mezní Louku, požářiště u Hřenska, které vzniklo loni a zasáhlo plochu 1060 hektarů. Demonstruje vývoj požářiště po prvním roce a shrnutí poznatků o rozsáhlém požáru a výzkumných aktivit, které na požářišti probíhají.
Druhý den ve čtvrtek jsou na programu od 8 do 14 hodin v restauraci Radnice v Chřibském semináře zaměřené například na poslání a cíle národního parku – obnovní management a přechod k procesům, místo obnovního managementu v odumřelých porostech a na holinách, dále kůrovcová gradace, disturbanční režim v parku, poznatky z monitoringu obnovy v narušeném zasaženém NP Šumava, výsledky monitoringu vývoje vegetace na spáleništi po 16 letech, chřadnutí a obnova lesa na Lesní správě Rumburk, zvěř – limitní faktor obnovy a role zvěře v lesních ekosystémech NP a diferenciace postupů obnovy a managementu nejen podle funkčního zaměření.
Anotace Historická fixace na smrkové hospodářství v pasečném pojetí vyústila v několika letech v rozsáhlých změnách stavu lesních ekosystémů. Plošné rozšíření smrku na stanovišti, kde se původně nevyskytoval, bylo dočasně tolerovatelné a jeho pěstování relativně příznivé díky příznivému klimatickému období a důsledné lesnické péči.
Klimatické extrémy posledních několika let však zapříčinily plošný kolaps těchto ekosystémů, který se historicky opakuje. V současné době se jeví jako nezbytné vykročit z unifikovaného způsobu péče a hospodaření o lesní porosty pro to, aby se tyto negativní změny neopakovaly v takovém rozsahu. To znamená potřebu nových přístupů k obnově a péči o lesy a řešení problémů, jež takové přístupy znemožňují, kterými jsou například přemnožená zvěř.
Jednou navíc z nejvíce postižených oblastí, kde se nacházíme na území s několika dlouhodobými cíli a různým stupněm ochrany, je oblast severních Čech. Cílem semináře je ukázat východiska a naznačit cesty, kterými by se péče o lesy nejen v této oblasti mohla při zohlednění spektra požadavků, zejména potřeb ochrany přírody, ubírat.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto