Čápi zbytečně přicházejí o své životy, kvůli elektrickým vedením
14. 8. 2023
Republiku křižuje téměř 250 tisíc různých typů elektrických vedení protínajících oblohu, která mohou představovat nebezpečí pro ptačí druhy. Za úrazy ptactva stojí zpravidla nevhodné konstrukce na elektrických vedeních, na nichž dochází k úrazům ptáků výboji elektrického proudu. Druhým závažným problémem jsou přímé nárazy ptáků do vodičů a zemních lan elektrického vedení. Obě nástrahy jsou každým rokem osudné pro statisíce ptačích jedinců.
Díky spolupráci mezi energetikou a ochránci přírody budou elektrické vedení pro ptáky bezpečnější. Nový metodický pokyn Ministerstva životního prostředí (MŽP) České republiky zavádí pravidla pro prevenci nárazů ptáků do vedení. „Vedení všech napěťových hladin mohou pro ptáky představovat překážky, které při přeletech nezaregistrují nebo se jim v letu nedokážou vyhnout. Nebezpečná jsou hlavně místa, na kterých vedení přetínají řeky, rybníky či procházejí v blízkosti významných hnízdišť nebo tahových shromaždišť ptáků. K nárazům dochází často za mlhy, deště, sněžení nebo v noci,“ řekl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), který se dlouhodobě věnuje problematice vlivu fragmentace krajiny na populaci volně žijících živočichů.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka závažnost tohoto problému spočívá v tom, že nárazy do vodičů ohrožují zástupce téměř všech ptačích druhů, zejména však labutě, husy, čápy, jeřáby nebo volavky, ale i malé druhy, jako jsou potápky, chřástali nebo pěvci. Okruhu problémů ptáků a elektrického vedení věnuje resort životnímu prostředí pozornost již řadu let. Z pracovních skupin, ve kterých spolupracují zástupci provozovatelů distribuční sítě ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce a přenosové soustavy, ministerstvo průmyslu a obchodu, AOPK ČR a České společnosti ornitologické, je hodně společných kroků pro zmírnění rizik pro ptáky na elektrických vedeních.
Pracovní činnost je nalezení shody na společném postupu a zejména způsobu zabezpečení elektrických vedení pro ptáky. Prvním výstupem pracovní skupiny byl v roce 2017 metodický pokyn MŽP, který stanovil postup při snižování rizika úrazů ptáků elektrickým proudem, který se vztahuje na venkovní elektrické vedení vysokého napětí. Letos MŽP vydalo druhý metodický pokyn, který stanovuje pravidla zabezpečení proti nárazům ptáků do vodičů a zemních lan venkovních elektrických vedení.
Pokyn definuje rizikové úseky vedení a stanoví postup při „zviditelnění“ vodičů tak, aby létající ptáci mohli překážku včas rozpoznat a dokázali se jí vyhnout. „Oba metodické pokyny jsou výsledkem dlouhodobé, koncepční a vstřícné spolupráce se zástupci energetických společností, bez kterých by nebylo možné zvyšovat bezpečnost ptáků na elektrických vedeních,“ uvedl ministr Hladík. Díky vzájemné spolupráci provozovatelů distribuční a přenosové soustavy s uvedenými zástupci za ochranu životního prostředí došlo k definování metodiky pro obnovu výstavby nebo venkovních elektrických vedení.
V souvislosti s ochranou před úrazem elektrickým proudem používají distributoři pouze schválené prvky s certifikací od AOPK ČR a jejich funkčnost byla ověřena studií této agentury. Jde o bezpečné konzoly v kombinaci s doplňkovými ochranami pro nové, především nebo současné vedení. Stejný proces byl použit i v oblasti ochrany před nárazem do vodičů, kde již vzniká pro toto potenciální riziko databáze prvků posouzených ze strany AOPK ČR jako funkčních tak zvaných zviditelňovačů vedení. Díky nově vydanému metodickému pokynu definujícímu jak a kde dané prvky používát, ke sjednocení požadavků pro ochranu ptactva.
„Výsledkem je urychlení odborného posouzení orgánů ochrany přírody z hlediska posuzované výstavby nebo obnovy vedení, předvídatelnost provozovatelů elektrické sítě ohledně lokality a rozsahu potřebných opatření použitých na elektrických vedeních. Poslední oblast, pro kterou zbývá vytvořit metodický pokyn je proces transferů čapích hnízd, kde již dnes realizujeme bezpečné přesuny a testujeme první ochranné prvky,“ shodují se uvedení provozovatelé distribuční sítě a přenosové soustavy. Nový metodický pokyn spoluvytvořený s provozovateli elektrického vedení výrazně přispěje k tomu, aby opatření na elektrických vedeních minimalizovala úrazy ptáků.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Lukáš Ronge, HD Internet