Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Cesta na skalní vyhlídku Čertovy kameny u Jeseníku opět slouží k výšlapům

5. 8. 2023

page.Name
Atraktivním cílem pěší túry nebo cyklo výletu může být skalní vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku. Přístup na oblíbené místo zrekonstruovaly Lesy České republiky (LČR) ve spolupráci s obcí Česká Ves a s podporou Sdružení cestovního ruchu Jeseníky i Olomouckého kraje za bezmála 1,6 milionu korun.

„Kompletně jsme vyměnili uvolněné, opotřebované a poškozené stupně, sloupky, řetězy, podesty a žebříky a umístili jsme na stezku i tabule s pokyny pro bezpečný pohyb po vyhlídce,“ uvedl lesní správce z Jeseníku Filip Beneš. Skalní útvar tvořený vyvřelým pegmatitem vyhledávají i horolezci. Turisté se na Čertovy kameny, odkud je výhled na nedaleký Jeseník, Zlatohorsko, údolí Bělé i na Nyské jezero, dostanou od úpatí hory po stometrové stezce –  Čertovy kameny (Skalní útvar) • Mapy.cz.

Vyhlídka byla zpřístupněna už před rokem 1898, tehdy pod názvem Harichstein podle příjmení tehdejšího majitele pozemku. Později se přejmenovala na Čertovy kameny a původní dřevěné lávky nahradily v 50. letech minulého století ocelové. „Ty dosloužily, byly vyměněny, takže se na vyhlídku nyní dostanete bezpečně,“ sdělil Beneš.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: LČR