Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Dřevostavby jsou domy, ve kterých se cítíte dobře a uvolněně

15. 8. 2023

page.Name
Vlastnosti dřeva jako klíčového stavebního materiálu dřevostaveb, doplněné o um a zkušenosti jejich výrobců jsou základem, ze kterého vyrůstají budovy, které jsou ohleduplné nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví.

V obytném prostoru, kde je dřevo tak zvaně přiznané, nejčastěji u staveb z CLT panelů nebo tradičních srubů a roubenek, se člověk automaticky cítí příjemně a uvolněně. Tento zážitek vychází nejen z efektu „útulnosti“, který dřevo do domů a místností přináší svým příjemným, teplým povrchem. Na druhé straně vychází také z přirozených vlastností dřeva, které dnes znovu objevuje stále více stavebníků. Tyto výhody dřeva jako stavebního materiálu však nevyužívají pouze obytné budovy. Efekt dřeva se pozitivně projevuje i ve funkčních budovách, například ve školkách, školách a komerčních objektech.

DŘEVO PODPORUJE ZDRAVÉ VNITŘNÍ KLIMA

„Dřevo vytváří příjemnou atmosféru a zvyšuje úroveň komfortu uvnitř čtyř stěn. Dřevo jako materiál má hygroskopické vlastnosti, což znamená, že dokáže přizpůsobit změnám vlhkosti v okolí a pomáhá je vyrovnávat. Dřevo pomáhá s trvalou regulační funkcí přispívá k udržení dobré kvality vzduchu v interiéru a příjemného vnitřního klimatu,“ popisuje Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů domů (ADMD).

DŘEVO MÁ ZVUKOVĚ ABSORPČNÍ ÚČINKY

Díky své výrazné schopnosti pohlcovat zvuk poskytuje dřevo také příjemnou vnitřní akustiku, zpomaluje zvukové vlny a omezuje jejich šíření v budově. Pokud je dům konstruován odpovídajícím způsobem, lze bez problémů splnit požadavky na akustickou izolaci. Hluk zvenčí i hluk uvnitř jsou tímto způsobem efektivně tlumeny, což je cenný příspěvek ke zdravému a nerušenému bydlení, zvláště cenný v době rostoucího akustického znečištění.

DŘEVO MÁ DOBRÉ IZOLAČNÍ VLASTNOSTI

Tepelněizolační vlastnosti dřeva významně přispívají k optimální uživatelské hodnotě a energetické účinnosti budovy. Dokonce i požadavků normy pro pasivní domy lze snadno dosáhnout vhodnou konstrukcí stěn a úrovní izolace. To znamená, že přírodní surovina dřevo účinně pomáhá šetřit zdroje a energii. Je tedy zřejmé, proč je každoročně významná část vysoce energeticky úsporných rodinných domů postavena ze dřeva.

DŘEVO JE IDEÁLNÍ MATERIÁL Z HLEDISKA STAVEBNÍ BIOLOGIE

Pokud mluvíme o souznění stavby, člověka a přírody, je dřevo jako základní konstrukční materiál dřevostavby stoprocentně vhodnou volbou. Výstavba, provoz domu, ale i pozdější likvidace nezatěžuje životní prostředí. Díky moderním technologiím sušení a ošetření dřevní hmoty je dřevo maximálně ohleduplné k lidskému zdraví.

DŘEVO VYTVÁŘÍ PROSTOR PRO BYDLENÍ

„Dřevo je stavební materiál, který maximálně využívá metry čtvereční, na nichž lze stavět. Moderní dřevostavby totiž nabízejí ideální využití podlahové plochy a až o sedm procent většího prostoru. Dřevěné stavební prvky dosahují díky svým tepelněizolačním vlastnostem tenkých tloušťkových stěn, zůstává tím více prostoru pro bydlení a užívání si,“ zmiňuje Trandová.

O UDRŽITELNOSTI NESTAČÍ JEN MLUVIT, JE TŘEBA JI ŽÍT

„Stavět ze dřeva není nutný kompromis, ale prestiž a společenská odpovědnost, způsob, jak respektovat přírodu a zabezpečit kvalitu života i pro budoucí generace,“ řekl Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti AGROP NOVA, která je výrobcem českého stavebního systému NOVATOP. „V první řadě bychom měli používat zdravý selský rozum, inspirovat se v přírodě a používat dřevo smysluplně a efektivně,“ vyzval Oslizlo.

Podle něj díky času, který jsme nuceni trávit uvnitř budov, se v plném rozsahu projevil tak zvaný syndrom nemocných budov, který nám způsobuje jak zdravotní, tak psychické potíže, které mohou přerůst až v chronické zdravotní problémy. „Jsem přesvědčen, že v následujících letech výrazně poroste poptávka po opravdu promyšlených projektech, dočkáme se nápravy celé řady nešvarů, budeme více sledovat kvalitu vstupních materiálů a vnitřního prostředí a efektivně hospodařit se všemi zdroji,“ sdělil.

Předseda představenstva Oslizlo věří, že z udržitelných budov se stane naprostý standard a zároveň doufá, že bude brána v potaz empiricky ověřená skutečnost, že dřevo jako stavební materiál působí na zdravotní stav člověka pozitivně a zlepšuje jeho tělesné a duševní zdraví. „Je důležité si uvědomit, že zdravé vnitřní prostředí, a to nejen u staveb ze dřeva, je výsledkem kombinace různých faktorů. Těmi základními jsou měřitelné veličiny, jako konstantní vnitřní teplota a stabilní vlhkost vzduchu, která minimalizuje vznik plísní, jež mohou negativně ovlivňovat respirační onemocnění,“ prozradil.

V této souvislosti vypíchl jeden z velmi opomíjených faktorů, kterým je prostorová akustika, která se stala slabým místem moderní architektury kvůli jednoduchému designu, velkým hladkým a tvrdým plochám a strohému vybavení. „Lidem často ani nedochází, v jak nekomfortním prostředí se nacházejí. Přitom četnými výzkumy a studiemi bylo prokázáno, že hluková zátěž má následek neklid a sníženoz koncentraci. Týká se to veřejných budov, škol, kanceláří, ale i domácností. Jednoduše platí, čím méně ruchu k vašemu uchu, tím menší stres a únava. Tyto hodnoty se dají změřit, ale především snadno predikovat a zohlednit již při návrhu,“ dodal Oslizlo.Do výpočtu vstupují velikosti a typy jednotlivých povrchů v dané místnosti, charakter využití a počet osob. Z toho se odvodí nutná plocha funkčního akustického prvku. Komfortní pro uši i psychiku je doba dozvuku 0,7 vteřiny. Kde se tato hodnota vzala? No přece v lese. Tam člověk od pradávna pobýval a jeho sluch byl vyvinut k dokonalému vnímání všech okolních zvuků pro větší ostražitost a případnou obranu. Co z toho vyplývá? Při navrhování a výstavbě dřevostavby spolupracovat s odborníky, kteří svou práci rozumí a dodržují nejlepší postupy pro zajištění zdravého vnitřního prostředí.

(hyš-lt)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD