Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Farmářská škola v Praze – Ruzyni už brzy přivítá své první studenty

20. 8. 2023

Farmářská škola v Praze – Ruzyni už brzy přivítá své první studenty 17 snímků
Při příležitosti slavnostního otevření Farmářské školy, první vyšší odborné školy ekologického zemědělství v České republice, se v pátek 1. září v 10.30 hodin v prostorách před aulou Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni, kde bude škola také oficiálně sídlit, uskuteční tisková konference.

Farmaření není pouze fyzicky náročnou prací, ale také závazkem a posláním, zejména pokud chceme provozovat ekologické zemědělství v souladu s přírodou. Novým projektem, který mění přístup ke vzdělávání v tomto oboru, je Farmářská škola. Tato vyšší odborná škola se zaměřuje výhradně na ekologické i biodynamické zemědělství a je jedinou svého druhu v České republice.

Tato vzdělávací instituce klade velký důraz na praktickou výuku, která probíhá přímo na farmách, a umožňuje studentům získat široké spektrum zemědělských dovedností a zkušeností. Během tříletého studia se studenti seznámí s reálným fungováním farmy na jedné ze 40 vzdělávacích farem v České republice i v zahraničí, mnozí z nich poté najdou uplatnění v oblasti zemědělství.Na slavnostním otevření první Farmářské školy se lze setkat s předními odborníky, zemědělci a pedagogy, kteří se zasloužili o rozvoj ekologického zemědělství v České republice a na provozu školy se budou podílet. Mezi hosty nebudou mimo jiné chybět garanti Farmářské školy Jiří Urban, profesor Jan Moudrý, Martin Hutař, ředitel školy Jiří Prachař, Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni, i odborníci z ústavu, kteří pak budou studenty učit. Je možné se také těšit na umělecké vystoupení ambasadora školy, hudebníka Tomáše Kluse.

Farmářská škola nabízí unikátní koncept vzdělávání, který je inspirován především německým způsobem vzdělávání v ekologickém zemědělství. Studenti si během tří let vyzkoušejí celou škálu zemědělských prací a zároveň se seznámí s provozem přímo na jedné ze 40 vzdělávacích farem v Čechách i zahraničí. Díky této koncepci získají absolventi reálné zkušenosti již během studia a po úspěšném absolvování školy budou schopni založit a vést vlastní ekologickou farmu.„Farmářská škola představuje v České republice unikát, protože nabízí ucelený program praktického vzdělávání přímo na ekologických farmách. Chceme podporovat mladé zemědělce, abych poté chtěli zakládat své vlastní farmy a přispívat k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ řekl ředitel školy Prachař. Už zkušební provoz školy prokázal zájem o tento typ vzdělání i to, že spolupráce farmářů a studentů je oboustranně prospěšná.

(hyš-kh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Martin Matěj