Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Lesy České republiky připravují na září největší lesnickou akci pro veřejnost

9. 8. 2023

page.Name
V jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě 23. září od 10 do 16 hodin vypukne čtvrtý ročník události Den za obnovu lesa. Tato akce, kterou pořádají Lesy České republiky (LČR), se koná za každého počasí a bude opět trochu pracovní, poznávací, určitě ale pohodová a pro každého.

Pracovní oblečení, rukavice a pevnou obuv budou potřebovat ti, kteří chtějí s lesníky sázet nový les. Loňští účastníci vysadili 34 tisíc dubů, buků, lip, jedí a dalších dřevin. Ostatní čeká ryze lesní a lesnický program. Uslyší třeba vábení jelenů, uvidí profesionální práci dřevorubců s motorovou pilou i s historickými nástroji, dozvědí se o větrolamech, jejich významu pro krajinu i obnově nebo o mobilní aplikaci Klíšťapka.

Od Klubu českých turistů dostanou tipy na výlety, od záchranářů poučení o bodech záchrany. Někteří si například zkusí změřit kmeny, jak to dělají lesníci, další ochutnají zvěřinu či opečený špekáček na ohni, a to zdaleka není všechno. Program se na každém místě mírně liší, ale všude bude rozhodně co k vidění i dělání. Více o všech lokalitách najdete zde: www.sazimelesynovegenerace.cz, kde jsou i fotky z předchozího ročníku, a také zde: www.klubnoveholesa.cz a na sociálních sítích Lesů ČR. „Věřím, že se zase setkáme s nadšenci, kteří chtějí obnovit naši krajinu a ocení tuhle příležitost. Čas strávený v lese je ale balzám pro každého,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR