Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Na cestě k udržitelnosti: Agrosalon Země živitelka vstoupil do 49. ročníku

26. 8. 2023

Na cestě k udržitelnosti: Agrosalon Země živitelka vstoupil do 49. ročníku 18 snímků
Výstaviště České Budějovice se stalo od čtvrtka dějištěm největší a nejvýznamnější události svého druhu a rozsahu, která je určená nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost, zaměřující se na zemědělský sektor přes všechny jeho obory v České republice a na Slovensku. Byl zde zahájen již 49. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka.

Podtitulem této akce, která potrvá do úterý 29. srpna, je Na cestě k udržitelnosti s tématy Precizní zemědělství, Environmentální význam zemědělství, Sociální zemědělství. Země živitelka prezentuje nejširší nabídku zemědělských oborů na jednom místě, například novinky z oblastí zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy vzdělávání i novinky v oblasti výzkumu a vzdělávání.

Jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány v celém areálu na ploše 15 hektarů a agrosalonu se účastní více než 600 vystavovatelů z téměř 20 zemí. Zemědělské technice je věnována největší část výstavních ploch, kde také probíhá atraktivní doprovodný program, v pavilonech D1 až D3 a v mobilních kotcích a boxech jsou ustájena hospodářská zvířata. Pavilon T1 patří českým výrobcům nabízejícím kvalitní české potraviny, které je možné ochutnat i zakoupit za zvýhodněné ceny. Tradičně zde vystavují odborné organizace, státní instituce a zemědělské firmy včetně expozic krajů České republiky. Všechny organizace, které jsou v pavilonu T1, poskytují odborné informace veřejnosti.

Pravidelnou součástí Země živitelky je prestižní soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, kterou vyhlašuje ministerstvo zemědělství. Soutěžními exponáty jsou špičkové výrobky a novinky z oblasti techniky a mechanizace prací v zemědělství, vědy a výzkumu v zemědělství nebo opravářství, dále exponáty z potravinářství, lesního a vodního hospodářství či ochrany životního prostředí. Soutěžní exponáty se dělí do čtyř kategorií: rostlinná výroba, živočišná výroba, mechanizace, potravinářství a zpracovatelský průmysl.

Ocenění uděluje soutěžní porota složená z odborníků ministerstva zemědělství, odborného školství, výzkumných ústavů, kontrolních institucí zemědělsko-potravinářského komplexu. Každý rok se v soutěži může rozdělit až 30 ocenění. Soutěžní porota má možnost udělit ocenění Zlatý klas s kytičkou, exponátu představující mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí a v případě produktů potravinového charakteru jsou to potraviny, které se vyznačují mimořádně kvalitativními parametry a standardy. Po celou dobu Země živitelky se konají odborné semináře i bohatý doprovodný program.

Země živitelka si pro letošek zvolila podtitul Na cestě k udržitelnosti a přesně o udržitelnosti a šetrnosti v krajině v našem zemědělství v následujících letech půjde. Rozumné a odpovědné hospodaření, ještě větší podpora ekologického a precizního zemědělství, je naší prioritou. Chci zdůraznit, že mi nezáleží na tom, zda jsou zemědělci malí, střední nebo velcí. Klíčové je, jak přistupují k půdě, jakým způsobem se věnují tomuto povolání a poslání, nikoli zaměstnání,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný, který letošní ročník agrosalonu Země živitelka zahájil.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook ZŽ