Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

23°

Svátek má

Na Radouči v Mladé Boleslavi už třetí léto působí Syslí hlídky

10. 8. 2023

page.Name
Pro výskyt syslů se stala národní přírodní památka Radouč evropsky významnou lokalitou a lidé tam jezdí za výjimečným zážitkem. Chtějí si totiž zvířata zblízka prohlédnout a často je i nakrmit. Syslí hlídky návštěvníkům vysvětlují, proč by se tito kriticky ohrožení hlodavci krmit neměli, a seznamují je se záchranným programem sysla obecného.

V minulosti se běžně stává, že lidé zde sysly krmili příliš velké množství nevhodné potravy. Nosili jim například pečivo, hranolky, brambůrky nebo čokoládu. Proto zde Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody od roku 2021 provozuje unikátní projekt, s nímž se lze setkat jen v této lokalitě. Za dobu působení Syslích hlídek se podařilo dobrovolníkům zvednout povědomí lidí o syslech a většině návštěvníků, pokud už chce zvířatům přilepšit, přináší především různé druhy ovoce.

Hlídky tady v tomto období nepůsobí náhodou. V červnu jsou venku z ani již letošních mláďat av dalších měsících si sysli musí navíc nashromáždit dostatečné tukové zásoby pro hibernaci. V dalších měsících nastává tedy doba nejvyšší aktivity syslů. Kvůli přikrmování ztrácejí plachost a stávají se snadnou kořistí predátorů včetně toulavých koček. V případě využití nevhodné potravy mohou dokonce některá zvířata uhynout. Přebytečná potrava, která zůstává ležet okolo nor, navíc láká potkany, kteří jsou přenašeči infekčních onemocnění. Proto ochránci přírody návštěvníků Radouče žádají, aby sysly nekrmili.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Květa Černohlávková, Pavel Sýkora