Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Pastva v Českém středohoří je nedílnou součástí projektu LIFE

13. 8. 2023

page.Name
Možná by se mohlo zdát, že pasení je tou nejméně náročnou variantou, jak obhospodařovat louku. Vždyť přece jenom vyženete stádečko dobytka na pastvu a o zbytek se postarají sama hospodářská zvířata. Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Podívejme se například na druhy hospodářských zvířat, se kterými je možné louky přepásat.

Ovce
Je poměrně vybíravá, ale napohrdne i dřevinou. Respektování elektrického ohradníku není její silnou stránkou, jelikož hustá srst ovce slouží jako perfektní izolant.
Ale tento problém má snadné řešení. Pokud to jde, je dobré vyhnat ovce na pastvu ostříhané. Výhodou je její nízká hmotnost oproti skotu nebo koni, tudíž půdu příliš neničí.

Kozy
Vybírá si chutné trávy i bylinky a také ráda okusuje dřeviny. I koza je lehké zvíře, a ani po ní nezůstanou pastviny poškozené. Kozy a ovce si poradí i se suššími porosty teplomilných strání, proto jsou jejich stáda využívána pro péči o lokalitu v Českém středohoří.

Skot
Ten je na rozdíl od ovcí a koz nevybíravý a dokáže vypást i velmi zanedbaná území. Většinou respektuje elektrický ohradník. Problém u tohoto druhu dobytka je velmi vysoká váha, která poškozuje půdu zejména na svažitých pozemcích. Můžete vidět, že už jen vybrat správný druh dobytka na spasení louky může být pěkný oříšek.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: L. Benešová, K. Tremlová