Úterý

21. května 2024

Nyní

21°

Zítra

18°

Svátek má

Pojízdnou prodejnu s lokálními dobrotami najdete na Zemi živitelce

22. 8. 2023

page.Name
Na 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) prezentovat oceněné potraviny od 34 producentů, kteří jsou držiteli certifikátu kvality Regionální potravina a Klasa. V blízkosti expozice Fondu bude i letos pojízdná prodejna, ve které mohou návštěvníci oceněné produkty ochutnat a zakoupit.

U informačního pultu poskytnou pracovníci Fondu zájemcům informace o jeho aktivitách i aktuálních novinkách v zemědělských dotacích a zodpoví otázky o probíhající implementaci AMS. SZIF se Živitelky účastní s vlastní expozicí pravidelně. prostřednictvím výrobců a jejich produktů oceněných značkami Regionální potravina a Klasa je podporována produkce kvalitních lokálních potravin.

Staráme se také o propagaci značek kvality a jejich obsahu a zároveň i vzděláváme spotřebitele. Dosud obdrželo cenu Regionální potravina 1473 výrobků, komise za 14 let ohodnotila téměř 19 tisíc produktů, což je úctyhodný počet. Oceněné výrobky mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit v naší pojízdné prodejně. Vlastní expozice Fondu je zároveň skvělá příležitost pro osobní setkání a odborné diskuse s českými zemědělci nebo jen s fandy do zemědělství,“ uvedl generální ředitel Fondu Petr Dlouhý.

Expozici SZIF návštěvníci najdou tradičně v pavilonu T1, kde budou na ploše 408 metrů čtverečních ocenění výrobci prezentovat své produkty, které se pyšní značkou Regionální potravina či Klasa. Stánek Fondu letos poprvé představí nové logo, které je součástí dlouhodobě připravovaného jednotného vizuálního stylu. „Změna komplexní vizuální identity je v rámci agendy státní instituce velice náročná, její implementace bude tedy postupná. Současná identita nevystihovala charakter Fondu a chyběla jí nadčasovost. Proto jsme se rozhodli najít novou podobu prezentace, protože je pro nás klíčové posílit značku instituce a její podoby. Oblé prvky v logu připomínají přírodní tvary a diagonála vytváří dojem cesty vedoucí mezi poli. Věřím, že se veřejnosti bude líbit,“ dodal Dlouhý.

Rodiny s dětmi se mohou těšit na dětské soutěže či na kolo štěstí se značkami kvality. Dospělé návštěvníky zaujme například vaření před diváky z oceněných regionálních potravin, párování potravin s víny oceněnými v Salonu vín ve spolupráci se zástupci Vinařského fondu a mnoho dalšího z připraveného doprovodného programu. V pojízdné prodejně bude široká nabídka produktů z ovoce a zeleniny, uzenin a masných výrobků, sýrů, pekařských výrobků, mléčných produktů, džemů, olejů, moštů, piva, destilátů a dalších dobrot.

Těšit se lze na šest dnů plných zážitků pro celou rodinu. U pojízdné prodejny bude malá rodinná zóna, kde si děti budou tvořit z potravin, poznávat formou tajenky výrobce nebo sázet semínka bylinek. Výrobci ukážou, jak se lisuje kmín či zdobí perníčky. Pro rodiče budeme mít na vyzkoušení slepou mapu republiky s pěstováním plodin a chovem hospodářských zvířat. Pro děti i dospělé budou za zapojení do našich aktivit připravené drobné dárky. Chybět opět nebude ani v minulých letech velmi oblíbená podpora prodeje formou sbírání razítka za nákupy u oceněných výrobců na expozici SZIF, ale také v pojízdné prodejně,“ uvedla Kateřina Ratajová, ředitelka Odboru správy podpory kvalitních potravin.

V rámci expozice ministerstva zemědělství se představí i Celostátní síť pro venkov, její regionální agenda a sdílení zkušeností z rozvoje venkova a zemědělství přibliží krajští koordinátoři. Agrosalon Země živitelka patří mezi nejvýznamnější a nejnavštěvovanější akce svého druhu. Pravidelně hostí stovky vystavovatelů ze dvou desítek zemí. Loni se na výstavní ploše přes 15 hektarů představilo více než 600 vystavovatelů z České republiky i zahraničí, expozice a připravený program si nenechalo ujít 114 501 návštěvníků z odborné i laické veřejnosti.

Výstava je výkladní skříní a prezentace všech zemědělských oborů, novinek z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentace historie zemědělství po současné trendy, využití moderních vzdělávacích technologií, novinky v oblasti výzkumu a výzkumu. Připraven je bohatý i odborný program a také několik kulturních expozic přímo pro rodiny s dětmi. Bude to prostě šest dnů plných netradičních zážitků pro celou rodinu.

(hyš-eč)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Země živitelka